Απόλλων Σμ.-Ηρακλής 1-1: Μοιρασιά… στη Ριζούπολη!

Με το ισόπαλο 1-1 ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση του Απόλλωνα Σμύρνης με τον Ηρακλή στην Ριζούπολη στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής.

Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν πιο δυνατά και άνοιξαν το σκορ στο 48’ με τον Ισαάκ, ωστόσο, ο Μανιάς μισή ώρα αργότερα, έφερε το ματς στα ίσια και… γλίτωσε την «Ελαφρά Ταξιαρχία» από την πρώτη της εντός έδρας ήττα. Έτσι, οι «κυανόλευκοι» της Αθήνας έφτασαν τους 12 βαθμούς «πιάνοντας» στην 6η θέση τους Εθνικό Γαζώρου και Πανσερραϊκό, ενώ οι Θεσσαλονικείς τους 10 βαθμούς και τον Παναιτωλικό στην 12η θέση.

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ήταν για τους φιλοξενούμενους, μόλις στο 7’ όταν ο Κριβοκάπιτς έκανε το δύρισμα, αλλά το πλασέ του Στεφανίδη σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Κοτταρά. Οι Θεσσαλονικείς «πατούσαν» καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και απείλησαν εκ νέου στο 22’ αλλά το δυνατό σουτ του Ισαάκ έφυγε άουτ.

Η… απάντηση της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» ήρθε τέσσερα λεπτά αργότερα, όταν ο Δεληζήσης έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά ο Χουάντερσον απέκρουσε με δυσκολία σε κόρνερ. Μάλιστα, στο 31’ οι γηπεδούχοι έφτασαν και πάλι με αξιώσεις στα καρέ του Χουάντερσον, όταν ο Κατσίκης έκανε την κάθετη μπαλιά στον Καραμαλίκη, ο Λόπεθ δεν κατάφερε να τον κόψει, αλλά ο επιθετικός του Απόλλωνα αιφνιδιάστηκε και έδωσε την ευκαιρία στον Βαγγελόπουλο να διώξει.

Πέντε λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους, οι παίκτες του Αλέκου Βοσνιάδη απείλησαν και πάλι με τον Καραμαλίκη, έπειτα από σύγχυση στα καρέ του Ηρακλή, αλλά ο Μίχος έδιωξε στη γραμμή την κεφαλιά του Έλληνα επιθετικού.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για τους φιλοξενούμενους, καθώς στο 48’ ευτύχησαν να προηγηθούν με τον Ισαάκ. Ο Λόπεθ έκανε εξαιρετική ενέργεια από τα αριστερά, πέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο, έβγαλε την κατάλληλη στιγμή στον συμπατριώτη του και ο τελευταίος με πλασέ, έκανε το 1-0 για τον Ηρακλή.

Στην συνέχεια, ο Απόλλων προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά στο 55’ το απ’ ευθείας φάουλ του Χιτζίδη πέρασε άουτ, ενώ στο 77’ ο Δεληζήσης δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, από κοντινή απόσταση, αφού το σουτ που έκανε κόντραρε σε σώμα αμυντικού και κατέληξε κόρνερ.

Μάλιστα, από την εκτέλεση του κόρνερ, οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ισοφάριση. Ο Χιτζίδης έκανε τη σέντρα και ο Μανιάς στο δεύτερο δοκάρι με κεφαλιά, διαμόρφωσε το 1-1, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Τσιλιγκίρης δεν κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή, μια και το σουτ του κόντραρε σε αμυντικό και έφυγε κόρνερ.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Ανούσος (Λακωνίας), ο οποίος έδειξε την κίτρινη κάρτα στους Χατζηζήση, Τσιλιγκίρη, Λόπεθ και Ισαάκ.

Απόλλων Σμύρνης: Κοτταράς, Χατζηζήσης, Χιντζίδης, Ιασωνίδης, Δεληζήσης, Τσεμπερίδης (34’ λ.τρ. Ντουτσαρίδης, 64’ Διαμαντίδης), Καμαρά, Κατσίκης (64’ Μανιάς), Τσιλιγκίρης, Διαμάντης, Καραμαλίκης.

Ηρακλής: Ουάντερσον, Σαββίδης, Φερναντές, Λόπεθ, Βαγγελόπουλος, Σαράφογλου (75’ Παληγεώργος), Σουλίδης, Μίχος, Ισαάκ (84’ Μπανγκουρά), Κριβοκάπιτς (63’ Κωνσταντινίδης), Στεφανίδης.

Θυμηθείτε τα γκολ και την εξέλιξη του αγώνα, όπως σας τον πρόσφερε το Onsports:

{coveritlive}c7703aa928{/coveritlive}

Ρέντη: Διάλογος-σοκ ανήλικων συλληφθέντων - Καμαρώνει που τον περιμένουν στις φυλακές Αυλώνα!
Euroleague: «Καταιγίδα» η Ρεάλ, εύκολα το 1-0! – Highlights και τηλεοπτικό πρόγραμμα
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: «Μπλόκο» της ΕΛΑΣ στη συγκέντρωση φίλων της «Ένωσης» στο ξενοδοχείο της ομάδας!
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Ο Τερίμ θα περιμένει τον Μπερνάρ μέχρι την τελευταία στιγμή