«Καβαλάρης» ο Εργοτέλης, 2-1 την Καβάλα

Υπόθεση τεσσάρων λεπτών ήταν το παιχνίδι του «Παγκρητίου» ανάμεσα σε Εργοτέλη και Καβάλα, καθώς η ομάδα του Σίνισα Γκόγκιτς πήρε από νωρίς... κεφάλι στο σκορ και επικράτησε της Καβάλας 2-1.

Οι Κρητικού μπήκαν... φουριόζοι στο παιχνίδι και μόλις στο 14' άνοιξαν το σκορ. Ο Τζανακάκης έκανε τη σέντρα και ο Ζαχόρα από κοντά έγραψε το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Στο 18' και πριν καλά-καλά συνέλθουν οι φιλοξενούμενοι, δέχθηκαν και δεύτερο γκολ, όταν ο Λάμπιν δεν λάθεψε και ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0.

Στο 20' ο Χλωρός προσπάθησε να απειλήσει, όμως η κεφαλιά του δεν ανησύχησε τον Αθανασίου. Είκοσι λεπτά μετά, όμως, ο Γελαδάρης σέντραρε και ο Χλωρός, με νέα κεφαλιά νίκησε τον αντίπαλο γκολκίπερ για το 2-1.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι πήραν τον έλεγχο του αγώνα, προσπαθώντας να φτάσουν στην ισοφάριση, όμως δεν κατάφεραν να απειλήσουν ουσιαστικά και να φτάσουν με αξιώσεις στην αντίπαλη εστία.

Το 2-1 έμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα, με τον Εργοτέλη να ανεβαίνει στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 14 βαθμούς, ενώ η Καβάλα υποχώρησε στην 11η με 11 βαθμούς.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Αθανασίου, Γεωργίου (55' Πίτσος), Τζανακάκης, Σαρρής, Γιοβάνοβιτς (87' Δασαλάκης), Ρομάνο, Μπουχαλάκης, Ουέλιγκτον, Χάντι, Ζαχόρα, Λαμπίν (58' Κοζορώνης).

ΚΑΒΑΛΑ: Αποστολίδης, Παγώνης (84' Μιγιάτοβιτς), Γελαδάρης, Ντιέ, Τριποτσέρης, Μαραγκός, Ενσαλίβα, Μοκάκε, Πλιάγκας (72' Αναστασόπουλος), Ντο Σάντος (65' Μπρατσιάνη), Χλωρός.

Ολυμπιακός – Φιορεντίνα: Ο τελικός του Conference League δεν είναι… προτεραιότητα για τον Ιταλιάνο
ΑΕΚ - Ολυμπιακός: Χωρίς ΜακΚίσικ και Ουίλιαμς-Γκος οι Πειραιώτες