Ηρακλής Ψαχνών - Καλλονή 1-0: Η αναγκαστική αλλαγή έφερε τη νίκη

Ένα γκολ με τακουνάκι του Γεράσιμου Χαϊκάλη στο 23ο λεπτό ήταν αρκετό για να οδηγήσει τον Ηρακλή Ψαχνών στην νίκη με 1-0 επί της Καλλονής στην Εύβοια.

Ο Χαϊκάλης μπήκε στον αγώνα ως αλλαγή στο 3ο μόλις λεπτό στη θέση του Σέγκου που τραυματίστηκε και τελικά ήταν αυτός που πέτυχε το γκολ της νίκης.

Ηταν η τρίτη φετινή νίκη για την ομάδα των Ψαχνών και αντίστοιχα η δεύτερη ήττα για την ομάδα της Μυτιλήνης.

Ο Ηρακλής ήταν πιο αποτελεσματικός από την αντίπαλό του που παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων και παρόλο που ανέκτησε τον έλεγχο στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα,

Ηταν μια δίκαιη επικράτηση για την ομάδα του Γιώργου Βαζάκα απέναντι στην ομάδα του Τίμου Καβακά που είχε σοβαρό πρόβλημα ανάπτυξης.

Το χρυσό γκολ του αγώνα πέτυχε στο 23ο λεπτό ο Χαϊκάλης με εξαιρετικό τακουνάκι μετά από σέντρα του Μούσα Ποκόνγκ.

Η Καλλονή αφυπνίστηκε από το γκολ πέρασε μπροστά και στο 38' ο Λεοζίνιο προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Σικαλιά, η μπάλα όμως πέρασε άουτ.

Στην επανάληψη πίεσε περισσότερο τον Ηρακλή και έχασε ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 57’ όταν ο Καζάκης δεν μπόρεσε να πλασάρει τον Σικαλιά.

Μία ακόμα ευκαιρία είχε η Καλλονή δέκα λεπτά αργότερα, όταν ο Μπακομήτρος γύρισε λανθασμένα με το κεφάλι τη μπάλα πίσω, αυτή είχε κατεύθυνση προς τα δίχτυα, όμως ο Σικαλιάς με υπερπροσπάθεια αποσόβησε το αυτογκόλ.

Το παιχνίδι έκλεισε με μια μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή με τον σκόρερ Χαϊκάλη, το σουτ του οποίου στο 92ο λεπτό έφυγε μόλις άουτ.

Διαιτητής: Μουρτζάκης (Ηρακλείου). Βοηθοί: Νικολακάκης (Ηρακλείου), Μεσσήνης (Αχαΐας)

ΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑΧΝΩΝ (Γιώργος Βαζάκας): Σικαλιάς, Ζουλιώτης, Τάουερ, Μπακομήτρος, Κονέ, Λιόσης, Βαγκελί, Ρεπετσάς, Μούσα Ποκόνγκ, Σέγκος (3' λ. τ. Χαϊκάλης), Γέσιτς (87' Λούσιο).

ΚΑΛΛΟΝΗ (Τίμος Καβακάς): Πάιερ, Χωριανόπουλος, Λαμπρόπουλος, Αναστασιάδης, Μαϊστόροβιτς, Σιλιγαρδάκης (54' Χλεμπ), Αλβες, Μανούσος, Λεοζίνιο (73' Γκονζάλες), Μανουσάκης (29' Γκόβας), Καζάκης.

Χάντμπολ Γυναικών: Ισοφάρισε η Πυλαία τον ΠΑΟΚ
BCL: Το σήκωσε η Μάλαγα