Πιερικός-Δόξα Δράμας 0-3: Αναγέννηση… με Κάπελ

Σημαντική βαθμολογική… ανάσα για την Δόξα Δράμας, η οποία επιβλήθηκε 3-0 του Πιερικού στην Κατερίνη και βγήκε από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «Μαυραετούς» ήταν ο Λεάντρο Κάπελ, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο και με δύο προσωπικά τέρματα πήρε από το… χέρι τους φιλοξενούμενους και τους οδήγησε στη δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Ο Κάπελ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στην αναμέτρηση στο 67’ καθώς εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την ασίστ του Μπάρου στο δεύτερο δοκάρι και έδιωξε το άγχος από τους φιλοξενούμενους.

Μάλιστα, στο 87’ ο Ταραλίδης με μακρινό σουτ «κλείδωσε» το τρίποντο» για τη Δόξα και δύο λεπτά αργότερα και πάλι ο Κάπελ «έγραψε» το 3-0 και έδωσε το «τρίποντο» στους Δραμινούς, βάζοντας τον Πιερικό σε περιπέτειες.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Βράκας (Σ.Δ. Ευβοίας), ο οποίος έδειξε την κίτρινη κάρτα στους: Κοντέων, Στεργιανό, Λαζαρίδη, Κόιτς, Ιντζόγλου, Δήμου.

Πιερικός (Γιάγκος-Συμεωνίδης): Τόλιος, Καρτσαμπάς, Ντόικιτς, Ντάνι, Λόπεζ (60' Δεσποτόφσκι), Παπαστεργίου (71' Σεχολάρι), Καθάριος, Δήμου, Λαζαρίδης, Κόιτς, Νίκου (65' Καραγκούνης).

Δόξα Δράμας (Παναγιώτης Τζαναβάρας): Γουμάγιας, Ταραλίδης, Καμινιώτης, Ιντζόγλου, Σοϊλέδης, Κοντέων, Πουλάκος (80' Θάνος), Περπερίδης (46' Κάπελ), Στεργιανός (71' Γκαρακλίδης), Μπάρος, Μιλένκοβιτς.