Πέταξε… ψηλά στην Πιερία ο Απόλλων!

Με τους τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς στις αποσκευές επιστρέφει από την Πιερία ο Απόλλων, ο οποίος «δραπέτευσε» από το «Δημοτικό Στάδιο Κατερίνης» με 1-0 (πρώτο «διπλό» στο πρωτάθλημα) για την 7η αγωνιστική της Football League, χάρις σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κατσίκη στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου.

Αναγνωριστικό ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων να προσπαθούν να βρουν τα… πατήματά τους. Όχι ωστόσο με το που… ζεστάθηκαν άλλαξε κάτι στην εικόνα της αναμέτρησης, καθώς τόσο οι φιλότιμες προσπάθειες των γηπεδούχων που είχαν κινητήριο μοχλό τον Δεσποτόφσκι, όσο και εκείνες της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» (αρκετά δραστήριοι Διαμαντής, Καμαρά) δεν μπόρεσαν να γίνουν απειλητικές για τα αντίπαλα καρέ.

Και εκεί που όλα έδειχναν ότι οι 22 ποδοσφαιριστές θα έπαιρναν το δρόμο για τα αποδυτήρια με ένα «σβηστό» και… κουραστικό, γεμάτο λάθη 0-0 , ο Γιαζιτζόγλου τα ΄πεθύμησε λίγο νωρίτερα, αντικρίζοντας τη δεύτερη κίτρινη για μαρκάρισμα εντός περιοχής πάνω στον Τσιλιγκίρη. Ο Κατσίκης έτσι από την άσπρη βούλα ξετύλιξε το απρόσμενο δώρο, δίνοντας προβάδισμα στον Απόλλωνα.

Με τον αέρα του αριθμητικού πλεονεκτήματος, οι ποδοσφαιριστές του Αλέκου Βοσνιάδη ανέλαβαν εξ ολοκλήρου τα ηνία της αναμέτρησης στο δεύτερο ημίχρονο. Κατσίκης (52΄) και Διαματής (59΄)ωστόσο πέταξαν στα «σκουπίδια» τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν, με αποτέλεσμα το άγχος να μετατρέπεται σιγά σιγά σε… καρδιοχτύπια.

Και μπορεί ο Πιερικός να προσπάθησε να πιέσει, όμως επί της ουσίας παρέμενε ακίνδυνος επιθετικά…
Από τη στιγμή μάλιστα που και ο Φαμπίνιο πήρε πρόωρα το δρόμο για τα ντους, αφήνοντας την ομάδα του με εννιά, το πρώτο «διπλό» του Απόλλωνα πήρε το... δικό του, με τη χαμένη ευκαιρία του Διαμαντή στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων να «γράφει» τον επίλογο.

ΠΙΕΡΙΚΟΣ: Τόλιος, Κωτσιόπουλος, Γιαζιτζόγλου, Καρτσαμπάς, Ντόικιτς, Φαμπίνιο, Δεσποτόφσκι, Κόιτς (46' Δήμου), Καθάριος (80' Νίκου), Ντάνι, Σεχολάρι (68' Καραγκούνης).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Κοτταράς, Χατζηζήσης, Χιντζίδης (90' Διαμαντίδης), Δεληζήσης, Ιασωνίδης, Τσεμπερίδης, Καμαρά, Τσιλιγκίρης (77' Μανιάς), Διαμάντης, Κατσίκης (90'+3 Κύργιας), Καραμαλίκης.

EOKAN: «Καμία ενημέρωση για θετικό δείγμα ποδοσφαιριστή της Εθνικής Ελλάδας»
Σούπερ προσφορά* από το Pamestoixima.gr για τους αγώνες του Ολυμπιακού και του ΠΑΟΚ