Επέστρεψε στις νίκες ο Απόλλωνας

Τη χαρά της νίκης που είχε να… νοιώσει από την πρεμιέρα γεύτηκε ο Απόλλωνας που επιβλήθηκε στη Ριζούπολη με 2-0 της Δόξας Δράμας.

Εχοντας τον πλήρη έλεγχο του αγώνα από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό η «Ελαφρά Ταξιαρχία» έφτασε σε μια δίκαιη νίκη, ενώ την ίδια στιγμή η Δόξα Δράμας δεν κατάφερε στο ντεμπούτο του Παναγιώτη Τζαναβάρα στον πάγκο της να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα.

Ο Απόλλωνας ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στο πρώτο μέρος και η υπεροχή του καρποφόρησε στο 41ο λεπτό όταν με κεφαλιά του Ιασωνίδη άνοιξε το σκορ. Ένα γρήγορο γκολ στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου με τον Τσιλιγκίρη στο 47' ηρέμησε τους παίκτες του Αλέκου Βοσνιάδη που οπισθοχώρησαν και έδωσαν γήπεδο στη Δόξα που όμως δεν ήξερε τι να το… κάνει.

Το δεύτερο γρήγορο γκολ ήταν αρκετό για να την αποσυντονίσει και δεν κατάφερε να βρει ρυθμό σε κανένα σημείο του αγώνα. Κακοί και ασύνδετοι οι «Μαυραετοί» μάλλον θα χρειαστούν αρκετή δουλειά από τον Παναγιώτη Τζαναβάρα για να βρουν το δρόμο τους στη πορεία του πρωταθλήματος.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Αλέκος Βοσνιάδης): Κοτταράς, Χατζηζήσης, Χιντζίδης, Ιασωνίδης, Δεληζήσης, Τσεμπερίδης, Καμαρά, Τσιλιγκίρης (78' Διαμαντίδης), Μανιάς, Διαμάντης (90+1' Κύργιας), Καραμαλίκης (65' λ.τ Κατσίκης).

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Παναγιώτης Τζαναβάρας): Γουμάγιας, Περπερίδης (60' Σικαλιάς), Στεριανός, Μιλένκοβιτς, Κοντέων, Ταραλίδης, Ιντζόγλου, Κάπελ (46' Πουλάκος), Σοϊλέδης (76' Καμινιώτης), Ρούσεφ, Θάνος.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Βαλιώτης (Λάρισας). ΒΟΗΘΟΙ: Τσακνάκης (Λάρισας), Κασσαβέτης (Δυτ. Αττικής)

Παναθηναϊκός: Εκτός αποστολής ο Ακαϊντίν για ανάρτηση με τον Κεμάλ Ατατούρκ
Super League LIVE: Άρης – ΠΑΟΚ, ΑΕΚ – Λαμία, Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός | Κρίνεται ο πρωταθλητής!
Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός: Με Γερεμέγεφ οι «πράσινοι», με Καρβάλιο οι Πειραιώτες - Οι δύο ενδεκάδες
AEK: Με βασικό τον Λιούμπισιτς στο τελευταίο ματς της σεζόν