Κουρασμένη, αλλά... ζωντανή η Παναχαϊκή!

Ζωντανή στο κυνήγι της ανόδου έμεινε η Παναχαϊκή, που νίκησε 1-0 την ΑΕΛ Καλλονής με γκολ του Φουρτάδο.

Τα παράπονα από τα διαιτητικά λάθη πείσμωσαν τους Αχαιούς. Αν και η προσέλευση των φιλάθλων δεν ήταν ικανοποιητική το απόγευμα της Πέμπτης (21/06) στο γήπεδο της Αγυιάς οι Πατρινοί έκαναν το χρέος τους... Υποχρέωσαν σε ήττα την ΑΕΛ Καλλονής (1-0) και σε συνδυασμό με την ήττα του Πλατανιά από την Καλλιθέα πλησίασαν την πολυπόθητη πρώτη θέση στους δύο πόντους!

Οι ποδοσφαιριστές του Γιάννη Παπακώστα δημιούργησαν ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο και τελικά βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον συνήθη ύποπτο, Εμίλιο Φουρτάδο! Ο πρώτος σκόρερ της Παναχαϊκής συνδυάστηκε με τον Ντίνα στο 27' και διαμόρφωσε το 1-0. Σημειώνεται ότι ο Φουρτάδο είχε βρει δίχτυα και στο ματς πρωταθλήματος (1-1).

Στο δεύτερο ημίχρονο η απόδοση των γηπεδούχων έπεσε, δείγμα της κούρασης και της ζέστης, με την ΑΕΛΚ να πιέζει για την ισοφάριση, αλλά τελικά να φεύγει με σκυμμένο κεφάλι από την Πάτρα. Εξάλλου, η ομάδα της Λέσβου έμεινε 5 πόντους πίσω από την πρωτιά και το έργο της δυσκολεύει πολύ...

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα Παναχαϊκή - ΑΕΛ Καλλονής λεπτό προς λεπτό.

Super League: Ντέρμπι κορυφής ΑΕΚ - Παναθηναϊκός | Επικίνδυνοι έξοδοι για ΠΑΟΚ, Ολυμπιακό