Ισοπαλία στη «μάχη» του Ελ Πάσο για Καλλιθέα και Παναχαϊκή

Μεγάλο έδαφος έχασαν Καλλιθέα και Παναχαϊκή σε ότι αφορά στην άνοδο στην Super League, αφού το ισόπαλο 2-2 στο «Ελ Πάσο» αφήνει ανάμικτα συναισθήματα και στις δύο ομάδες.

Το πρώτο τέταρτο του ματς ήταν αρκετά κακό ποιοτικά, κάτι που... ενισχύθηκε από την πολύ ζέστη αλλά και τον ισχυρό αέρα. Στο 18' η Καλλιθέα απείλησε για πρώτη φορά, όταν ο καλύτερος παίκτης των γηπεδούχων στο πρώτο ημίχρονο, Αρκούδας, έβγαλε μόνο του τον Ντιαλό, ο οποίος από δύσκολο σημείο σούταρε άουτ.

Στο 20' το σουτ που επιχείρησε ο Μιχαλόπουλος κόντραρε στους αμυντικούς της Παναχαϊκής, στρώθηκε στον Ντιαλό και εκείνος δεν κατάφερε να «σπρώξει» με προβολή τη μπάλα στα δίχτυα του Πουρή. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και πέντε λεπτά αργότερα ο Αρκούδας σέντραρε με τον Μιχαλόπουλο να στέλνει με κεφαλιά τη μπάλα λίγο άουτ.

Στο 30' ο κινητικός Μιχαλόπουλος πρόλαβε την έξοδο του Πουρή, έβγαλε τη σέντρα, όμως ο Ντιαλό έκανε αδύναμη κεφαλιά και ο Πουρής πρόλαβε να μπλοκάρει. Τρία λεπτά αργότερα ο Μιχαλόπουλος σούταρε κι πάλι, όμως ο Πουρής είπε ξανά «όχι».

Κόντρα στη ροή του ματς, στο 41' ο Ουρτάδο κέρδισε τη κόντρα, ο Φουρτάδο νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Τακίδη, όμως στην επαναφορά και πάλι ο Ουρτάδο έστειλε με ψύχραιμο πλασέ τη μπάλα στα δίχτυα για να κάνει το 0-1!

Στην επανάληψη το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς! Στο 48' η μπάλα στρώθηκε στον Κατσίκη έξω από την περιοχή της Παναχαϊκής και εκείνος με έναν «κεραυνό» δεν άφησε περιθώρια στον Πουρή, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο 52' ο Κατσίκης και πάλι βρέθηκε «φάτσα» με το 2-1, όμως ο Πουρής και πάλι κράτησε... όρθια την Παναχαϊκή. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Ντίνας με βαθιά μπαλιά βρήκε τον Φουρτάδο, εκείνος απέφυγε τον μοναδικό αμυντικό της Καλλιθέας, Αρκούδα και δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει σωστά τον Τακίδη για να ξαναβάλει και πάλι τους Αχαιούς στην θέση του... οδηγού!

Στο 71' προσπάθησαν να απαντήσουν οι γηπεδούχοι, όμως στο φάουλ του Μιχαλόπουλου η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και πέρασε άουτ.

Στη φάση του 88ου λεπτού οι γηπεδούχοι έφεραν το μαυς στα ίσια, αφού ο Αρκούδας έκανε τη σέντρα και ο αρχηγός της Καλλιθέας, Αρβανίτης, με δυνατή κεφαλιά ισοφάρισε σε 2-2, που ήταν και το αποτέλεσμα του παιχνιδιού.

Πλέον, με αυτή την ισοπαλία, η Παναχαϊκή ανέβηκε στους δύο βαθμούς, ενώ η Καλλιθέα στους τέσσερις.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του παιχνιδιού όπως σάς το προσέφερε το Onsports

Κριστιάνο Ρονάλντο: Ο λόγος που κοιμάται 5 με 6 φορές τη μέρα
EuroLeague: Ανακοίνωση για τις δηλώσεις του Εργκίν Αταμάν περί διαιτησίας
Super League: Ο Γερμανός Σρέντερ ορίστηκε στο ΠΑΟΚ - ΑΕΚ | Οι διαιτητές της αγωνιστικής
Μαρία Σάκκαρη: Πρόκριση στη Μαδρίτη με κυριαρχική εμφάνιση