Απέδρασε ο Πλατανιάς, φωνάζει η Παναχαϊκή (photos)

Ο Πλατανιάς Χανίων νίκησε 3-2 την Παναχαϊκή, πέρασε πρώτος στα play off, με τους Αχαιούς να φωνάζουν για τη διαιτησία.

Σε αντίθεση με τον αγώνα στο Ελ Πάσο, το ματς στην Αγυιά μεταξύ της Παναχαϊκής και του Πλατανιά Χανίων επεφύλασσε πολλές συγκινήσεις και ακόμα περισσότερες... φωνές! Η ομάδα των Χανίων, όπως στην πρεμιέρα τoυ πρωταθλήματος (1-0), έτσι και στην πρεμιέρα των play off πέρασε με το τρίποντο (3-2) από την Πάτρα και πάτησε στην κορυφή της βαθμολογίας των μπαράζ ανόδου!

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους και μόλις στο 12' ο Ντίνας με πλασέ έπειτα από εξαιρετικό τακουνάκι του Ατματζίδη άνοιξε το σκορ, όμως η συνέχεια ήταν εφιαλτική για την Παναχαϊκή.

Στο 19' ο Κουρτεσιώτης απάντησε με σουτ στο αριστερό δοκάρι και στο 26' ο Μαραγκουδάκης εκμεταλλεύτηκε το λάθος στην άμυνα της Παναχαϊκής και έφερε το ματς στα ίσα.

Ο εκνευρισμός στους «κοκκινόμαυρους» ήταν μεγάλος λόγω των διαδοχικών λαθών του δεύτερου βοηθού, που βρισκόταν διαρκώς σε λάθος θέση. Σα να μην έφτανε αυτό στο 44' ο Πουρής έκανε κακό βολέ, ο Μαρακογυδάκης γύρισε για τον Ναζλίδη και αυτός με σουτ οδήγησε τους Κρητικούς στην ανατροπή! Ένα λεπτό μετά οι γηπεδούχοι εξέφρασαν πολλά παράπονα σε ανατροπή του Κοιλιάρα μέσα στην περιοχή.

Έπειτα από αρκετά λεπτά έντασης και ρίψης μπουκαλιών, οι διαιτητές αποχώρησαν...

Στο δεύτερο ημίχρονο η Παναχαϊκή πέτυχε τον στόχο της και ο Βλασόπουλος σχετικά νωρίς (54') έφερε το ματς στα ίσα (2-2). Ωστόσο, άλλη μεγάλη στιγμή δεν έγινε στα καρέ του Λαζαρίδη. Αντίθετα, τα λάθη στην άμυνα των γηπεδούχων ήταν πολλά, με τον Μαραγκουδάκη να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 74'... Τελικά το 3-2 διαμορφώθηκε στο 91' με πέναλτι που αμφισβήτηκε η ομάδα της Πάτρας. Ο Κοιλιάρας ανέτρεψε τον Γκονζάλες και ο Ναζλίδης ευστόχησε, στέλνοντας την ομάδα των Χανίων στην κορυφή της βαθμολογίας!