Νικηφόρο φινάλε για Αναγέννηση Επανομής

Με νίκη ολοκλήρωσε τη χρονιά η Αναγέννηση Επανομής, καθώς επικράτησε 3-1 του Θρασύβουλου, ενώ αυτό ήταν το τελευταίο παιχνίδι του Αλέκου Βοσνιάδη στον πάγκο των γηπεδούχων.

Η Αναγέννηση ήταν καλύτερη και έφτασε δίκαια στη νίκη, με τους Μπεκιάρη, Γκέσιο με πέναλτι και Γεωργιάδη να σκοράρουν, ενώ για τον Θρασύβουλο δίχτυα βρήκε ο Ροντρίγκεζ επίσης με πέναλτι. Η ομάδα της Επανομής είχε και δύο δοκάρια με τους Μπεκιάρη και Μπαλασά.

Αδιάφορο ήταν βαθμολογικά το παιχνίδι της Αναγέννησης Επανομής με τον Θρασύβουλο, με τις δύο ομάδες να αγωνίζονται χωρίς άγχος. Οι γηπεδούχοι από την αρχή ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και μόλις στο 8’ ο Μπεκιάρης εκτέλεσε το φάουλ, ο Κασμερίδης δεν μπόρεσε να συγκρατήσει την μπάλα, που χτύπησε στο δεξί δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0. Στο προηγούμενο λεπτό ο Μπεκιάρης είχε σουτ στο δοκάρι. Οι παίκτες του Αλέκου Βοσνιάδη συνέχιζαν να πιέζουν, ενώ ο Θρασύβουλος απειλούσε κυρίως με αντεπιθέσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Αναγέννηση κέρδισε πέναλτι στο 49’, όταν ο Κασμερίδης ανέτρεψε τον Γκέσιο, με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να αποβάλλεται. Ο Γεωργαμλής πέρασε τον Μητσέα στη θέση του Βλάχου, όμως ο Γκέσιος στο 52’ ευστόχησε από την άσπρη βούλα για το 2-0. Ο Θρασύβουλος προσπαθούσε να κλείσει τους διαδρόμους και έβγαινε μπροστά με αντεπιθέσεις. Στο 81’ όμως οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, όταν ο Ασλανίδης ανέτρεψε τον Παγώνη και ο Ροντρίγκεζ μείωσε σε 2-1, ευστοχώντας στην εσχάτη των ποινών. Στο 87’ο Μπαλασάς είχε νέο δοκάρι για την Αναγέννηση, ενώ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Γεωργιάδης διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΕΠΑΝΟΜΗΣ: Φιρινίδης, Μαυροματίδης, Πεχλιβανίδης, Καραμανλής, Παπαζούδης, Γεωργιάδης, Ναλμπάντης (63' Πολίτης), Ασλανίδης, Καραγιάννης (57' Μπαλασάς), Μπεκιάρης (74' Κουλίδης), Γκέσιος

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΟΣ: Κασμερίδης, Ψιάνος, Παγώνης, Καλαμιώτης, Σκονάρας, Μπεγκόνια (76' Μπάσι), Νικολάου, Ροντρίγκες, Βλάχος (50' Μητσέας), Μουκίδης (46' Μανωλάς), Καρλόπουλος

Πιτίνο: «Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό, πάμε για το 7ο»
Παναθηναϊκός Aktor: 13 χρόνια από την κατάκτηση του 6ου Ευρωπαϊκού
Ο Γιαννακόπουλος σας τα είχε πει ΟΛΑ! Δε θέλατε να τον πιστέψετε!