«Χρυσός» βαθμός για Φωκικό στην Κατερίνη

Βαθμολογική ανάσα στην προσπάθεια που κάνει να κρατηθεί στην κατηγορία, πήρε ο Φωκικός με το 2-2 που απέσπασε στην Κατερίνη, από τον Πιερικό. Αντίθετα οι γηπεδούχοι θα πρέπει να κερδίσουν πάση θυσία στα Ψαχνά τον τοπικό Ηρακλή την τελευταία αγωνιστική για να μπουν στα play off.

Για τους φιλοξενούμενους ο βαθμός στην Κατερίνη ήταν πραγματικά χρυσός αφού αν την τελευταία αγωνιστική καταφέρουν να κερδίσουν εκτός έδρας την ΑΕΛ (δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο) θα ξεπεράσουν τον Αγροτικό Αστέρα και θα παραμείνουν στην κατηγορία.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν κακό και είχε να επιδείξει ελάχιστες φάσεις, όμως στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Φωκικός άνοιξε το σκορ με τον Κωστόπουλο (πλασέ μέσα απ΄ την μικρή περιοχή που «πάγωσε» το γήπεδο του Πιερικού. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για τις επιπλέον καθυστερήσεις ,στις οποίες μπήκε και το γκολ.

Στην επανάληψη, ο Φωκικός έψαξε την ισοφάριση, την άγγιξε στο 55’ όταν στο φάουλ του Κουτσοσπύρου ο Βρονταράς απομάκρυνε πάνω στη γραμμή και την πέτυχε στο 59’ σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ρούσεφ.

Ο Πιερικός μετά το γκολ της ισοφάρισης βγήκε μπροστά και «γύρισε» το παιχνίδι, καθώς στο 71’ προηγήθηκε 2-1 με σουτ του Κουτσοσπύρου (μετά από γύρισμα του Ρούσεφ).

Ωστόσο, τρία λεπτά αργότερα (74’) ο Φωκικός έφερε και πάλι το παιχνίδι στα ίσα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κανελλόπουλου (ανατροπή του Ταμπάκη από τον Πουλόπουλο) που διαμόρφωσε και το τελικό 2-2.

Ο Πιερικός τελείωσε το παιχνίδι με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Πουλόπουλου στο 90’.

ΠΙΕΡΙΚΟΣ (Σούλης Παπαδόπουλος): Καρακούτσης, Χατζηζήσης, Γιαζιτζόγλου, Δήμου, Πουλόπουλος, Ιντζόγλου (81' Πουρτουλίδης), Κοντέων, Μοκακέ (46' Ρούσεφ), Κουτσοσπύρος, Μπλαζέφσκι, Καμινιώτης (86' Ελευθεριάδης).

ΦΩΚΙΚΟΣ (Κώστας Τερζής): Βρονταράς, Φαρμάκης, Θωμόπουλος, Παϊζάνος, Κωστόπουλος, Μπουλούλης, Καλλέργης, Αντράντε (72' Ταμπάκης), Ζάγκος (62' Γεωργουσόπουλος), Νικόλτσης, Κανελλόπουλος (91' Σορώκος).

Η τραγωδία της Superga που διέλυσε τη μεγάλη Τορίνο (videos+photos)
Euroleague: Το κάρφωμα του Λεσόρ και η ασίστ του Ουίλιαμς Γκος στο Top 10 των Game 4 (video)
Ολυμπιακός: Άμεση «προσγείωση» από Μεντιλίμπαρ - «Το μυαλό στη ρεβάνς και όχι στον τελικό»
Euroleague: Την Τετάρτη το Game 5 για Μονακό και Φενέρμπαχτσε