«Λιοντάρια» οι παίκτες του Φωκικού!

Ο Φωκικός πήρε σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει για την παραμονή του στην κατηγορία, αφού επικράτησε δύσκολα του Πανσερραϊκού με 1-0!

Η έντονη καταιγίδα έκανε την εμφάνισή της λίγο πριν την έναρξη του παιχνιδιού, δυσκολεύοντας τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων. Στο πρώτο μέρος το παιχνίδι δεν διεκδικούσε δάφνες ποιότητας, αφού μέχρι το 20' δεν είχε δημιουργηθεί υποψία ευκαιρίας.

Στο 24' όμως, ο Μπουλούλης πραγματοποίησε το συρτό σουτ έξω από την περιοχή, «γράφοντας» το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Στο 41' ο Πανσερραϊκός έφτασε κοντά στην ισοφάριση, όμως ο Χαλούλος έδιωξε πάνω στη γραμμή, προλαβαίνοντας τον Ντα Κόστα.

Στην επανάληψη, οι παίκτες των φιλοξενούμενων πίεσαν για την ισοφάριση, όμως έβρισκαν μπροστά τους την καταπληκτική αμυντική διάταξη του Φωκικού.

Στο 82' ο Ντα Κόστα έκανε το εντυπωσιακό ανάποδο «ψαλίδι», όμως ο Βρονταράς έδιωξε σε κόρνερ. Οι γηπεδούχοι άντεξαν μέχρι και το πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων και πήραν το χρυσό... τρίποντο, που τους δίνει ελπίδες για παραμονή στην Football League.

ΦΩΚΙΚΟΣ (Κώστας Τερζής):Βρονταράς, Χαλούλος, Θωμόπουλος,Δημητρίου, Παιζάνος, Σκαρίμπας, Μπουλούλης, Καλέργης, Διαμαντόπουλος (90' Κουρελής), Ταμπάκης (62' Ντος Σάντος), Κανελλόπουλος (77' Νικόλτσης).

ΠΑΝΣΕΡΡΑΙΚΟΣ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κουτζαβασίλης, Σαλαμαστράκης,Μιλένκοβιτς, Ντα Ζορντάο (76' Γιέσιτς), Κιάσσος, Ανάκογλου, Σιάκκας (73' Κοντός), Φελίπε Ντα Κόστα, Τάντιτς, Γκούρτσας (62' Στεφανίδης), Μπανγκουρά.

ΑΕΚ: Πάνω 3.000 επισκέπτες την πρώτη εβδομάδα στο Μουσείο Ιστορίας