Βασίλισσα στην Κομοτηνή η Βέροια

Προβάδισμα… τίτλου απέκτησε η Βέροια, που έφυγε με τον πόντο (0-0) από την Κομοτηνή στο ντέρμπι κορυφής με τον Πανθρακικό.

Είναι δύο από τις καλύτερες ομάδες της κατηγορίας και το απέδειξαν την Κυριακή (29/04) το απόγευμα στην Κομοτηνή. Ο Πανθρακικός και η Βέροια, λοιπόν, είχαν πάθος, όρεξη, αλλά γκολ δεν σημείωσαν στο ντέρμπι κορυφής της 28ης αγωνιστικής, που έγινε παρουσία 3.000 και πλέον φιλάθλων.

Κερδισμένη της «λευκής» ισοπαλίας η Βέροια. Η ομάδα της Ημαθίας διέκοψε το εκπληκτικό σερί νικών των Ακριτών εντός έδρας (14-0-0) και πλέον έχει το προβάδισμα για την κατάκτηση του τίτλου. Αμφότεροι, πάντως, μόνο αν «αυτοκτονήσουν» θα χάσουν το τρένο της απευθείας ανόδου.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, αλλά όπως φάνηκε καλώς ακυρώθηκε γκολ του Κάντι στο 30’, καθώς ο Νοτιοαφρικανός σούταρε προς τα δίχτυα και ενώ ο Κουτσόπουλος είχε μπλοκάρει τη μπάλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ακρίτες έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 49’, με τον Μπέλιτς να σεντράρει και τον Κοντογουλίδη να αστοχεί σε κεφαλιά. Η Βέροια «απάντησε» στο 63’, αλλά το σουτ του Κάντι ήταν αδύναμο και ο Κουτσόπουλος δεν ανησύχησε, ενώ στο 71’ ο Καντιμοίρης έσωσε την εστία του σε γύρισμα του Χρήστου.

Πανθρακικός (Σ. Παντελίδης): Κουτσόπουλος, Στάθης, Σαρακατσάνος, Μακρυδημήτρης, Χρήστου, Μπαλού, Μουνάφο, Μπέλιτς (59' Χλωρός), Πόνσε (73' Γωνιάδης), Μπαϊκαρά, Κοντογουλίδης (84' Σουλτανίδης).

Βέροια (Δ. Καλαϊτζίδης): Καντιμοίρης, Καλί, Σαμαράς, Γεωργιάδης, Αμαραντίδης, Λανγκλέ (62' Καλτσάς), Ολαϊτάν (89' Ολισαντέμπε), Καλογέρης, Μπαργκάν (75' Μπουλούτ), Βεργώνης, Κάντι.

Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: «Τελικός» για την ισοφάριση στο ΟΑΚΑ - Η ώρα και το κανάλι
Με πόνους στο στήθος στο νοσοκομείο ο Τέβες
Αρχίζει καριέρα προπονητή ο Φαν Πέρσι
Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ