Ο Πλατανιάς «καθάρισε» τον Πιερικό με δύο μπαλωθιές

Την ντροπιαστική ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής με 5-0 από την Βέροια «ξέπλυνε» ο Πλατανιάς, μετά την σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί του Πιερικού με 2-0.

Οι κρητικοί χωρίς να είναι καλύτεροι, έπαιξαν με σωστή τακτική, κατάφεραν να βραχυκυκλώσουν τους αντιπάλους τους, και στο τέλος πανηγύρισαν την κατάκτηση των τριών πολύτιμων βαθμώ, διατηρώντας τις ελπίδες τους για τη συμμετοχή τους στα play off.
Από την άλλη πλευρά, ο Πιερικός δεν μπόρεσε να αντεπεξέλθει στις απαιτήσεις του αγώνα, παρ’ ότι είχε την κατοχή της μπάλας, με αποτέλεσμα να χάσει τους τρεις πόντους και μαζί τις λιγοστές του ελπίδες, για απευθείας άνοδο στη Super League.
Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με τον Πιερικό να έχει την κατοχή της μπάλας,  και τον Πλατανιά να προσέχει την άμυνά του και να είναι επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις.

Οι γηπεδούχοι είχαν μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ στο 10΄, όταν ο Μοκακέ από το ύψος του πέναλτι επιχείρησε το σουτ, η μπάλα έσκασε στο έδαφος και με υπερένταση ο Λαζαρίδης έδιωξε σε κόρνερ.
Οι κατερινιώτες είχαν μία ακόμη καλή στιγμή στο 19΄. Ο Ελευθεριάδης δέχτηκε την μπάλα έξω από την περιοχή μετά από εκτέλεση φάουλ, έκανε το σουτ το οποίο απέκρουσε ασθενώς ο Λαζαρίδης, στη συνέχεια ο Πουρτουλίδης προσπάθησε να προωθήσει την μπάλα με το σώμα στα δίχτυα, αλλά τελικά την μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του Πλατανιά.

Η ομάδα των Χανίων στο 33΄ έφτασε πολύ κοντά στο γκολ,  όταν ο Μιρτσέτα μετά από σέντρα του Πάγκαλου από τα αριστερά, έκανε το σουτ από καλή θέση μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Καρακούτση.
Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο Μοκακέ, μπήκε στη μεγάλη περιοχή από αριστερά, προσπάθησε να γυρίσει την μπάλα σε συμπαίκτη του μπροστά από το δεξί δοκξάρι, αλλά αυτή πέρασε παράλληλα από την εστία.
Ο Πιερικός είχε την υπεροχή και στο δεύτερο ημίχρονο, την οποία όμως δεν μπορούσε να εκμεταλλευτεί.

Από την άλλη πλευρά, ο Πλατανιάς, είχε σωστές τοποθετήσεις στην άμυνά του και προσπαθούσε να απειλήσει τους αντιπάλους του με αντεπιθέσεις και τα κατάφεραν δύο φορές, εκμεταλλευόμενοι ολέθρια λάθη της άμυνας των γηπεδούχων.

Στο 73΄, ο Μιρτσέτα κέρδισε την μπάλα από τον Γιαζιτζόγλου, έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Πάγκαλος από κοντά πέτυχε το 0-1.
Δύο λεπτά αργότερα, ο Μιρτσέτα από θέση πλάγια και δεξιά έκανε το σουτ, ο Καρακούτσης απέκρουσε την μπάλα, και την επαναφορά ο Ναζλίδης με κεφαλιά, σημείωσε το 0-2.
Μέχρι το τελευταίο σφύργιμα της λήξης το σκηνικό του αγώνα, δεν άλλαξε, και ο Πλατανιάς κατάφερε να πάρει μια σπουδαία νίκη (2-0) στην Κατερίνη από τον Πιερικό και να διατηρήσει ακέραιες τις ελπίδες του για τη συμμετοχή του στα play off.

Θυμηθείτε λεπτό προς λεπτό, την εξέλιξη του αγώνα.

Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Μπαρτσελόνα-Ολυμπιακός, Τενερίφη-Περιστέρι και τον Πετρούνια
Παπαπέτρου στο Onsports.gr: «Ακόμα δεν έχει τελειώσει τίποτα, ευχαριστούμε τον κόσμο μας»
Ρέντη: Στον εισαγγελέα οι κατηγορούμενοι χούλιγκαν - Απολογούνται οι πρώτοι 10 από τους 67
Μακάμπι: Εξαιρετικά αμφίβολος για το Game 3 o Μπόλντγουιν -Στην Κροατία για θεραπείες