Ανάσα παραμονής ο Φωκικός

Την πορεία της Καλλιθέας φρέναρε ο Φωκικός, ο οποίος επικράτησε 2-0 στην Άμφισσα και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Οι γηπεδούχοι σημείωσαν δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, στο 18’ με τον Μπουλούλη και στο 44’ με τον Διαμαντόπουλο, ενώ η ομάδα της Καλλιθέας δεν μπόρεσε να αντιδράσει, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο δεν υπήρχε ρυθμός και το 2-0 παράμεινε ως το τέλος του αγώνα.

Παίζοντας με την πλάτη στον τοίχο, ο Φωκικός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και από την αρχή πίεσε για το γκολ. Και στο 18’ ο Μπουλούλης με σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 1-0. Η Καλλιθέα στη συνέχεια προσπάθησε να απαντήσει και ανέβασε την απόδοσή της, όμως ο Βρονταράς ήταν παρών όταν χρειάστηκε για να κρατήσει το μηδέν στην εστία του. Λίγο πριν λήξει το ημίχρονο, οι γηπεδούχοι βγήκαν σε αντεπίθεση με τον Θωμόπουλο να βγάζει μακριά μπαλιά για τον Διαμαντόπουλο, ο οποίος πέρασε και τον Κατσούλη κι έκανε στο 44’ το 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες του Πέτρου Μίχου έχοντας το υπέρ τους σκορ επιχείρησαν να ελέγξουν τον ρυθμό του αγώνα, κρατώντας μακριά από τα καρέ τους την Καλλιθέα. Μπροστά από τις δύο εστίες δημιουργήθηκαν ελάχιστες φάσεις, καθώς σημειώθηκαν πολλές διακοπές στο παιχνίδι και δεν υπήρχε ρυθμός. Ενας τραυματισμός του Βρονταρά προκάλεσε τετράλεπτη διακοπή στην αναμέτρηση. Αυτό ευνόησε τον Φωκικό που είχε το 2-0 υπέρ του, ενώ η Καλλιθέα έδειχνε αποσυντονισμένη και δεν μπορούσε να γίνει απειλητική για να διεκδικήσει κάτι από το παιχνίδι.

ΦΩΚΙΚΟΣ: Βρονταράς, Χαλούλος, Δημητρίου, Θωμόπουλος, Παϊζάνος, Κωστόπουλος, Σκαρίμπας, Μπουλούλης, Καλέργης (90’ Νικόλτσης), Διαμαντόπουλος (90+2’ Γεωργουσόπουλος), Ταμπάκης (69’ Σίλας)

ΚΑΛΛΙΘΕΑ: Κατσούλης, Μιχαλόπουλος, Πρίπου (65' Φουντουκίδης), Αρκούδας (86’ Ματσούκας), Κατσίκης, Καλτσάς (46' Μαρουκάκης), Κουτρουμπής, Φαρινόλα, Ντιαλό, Μουσταφίδης, Ηρακλής