Ισοπαλία στο «Γεντί Κουλέ»

Ο ΟΦΗ ήθελε την νίκη για να πλησιάσει και άλλο τον Παναιτωλικό ενώ τα Τρίκαλα ήθελαν να φύγουν με ένα θετικό αποτέλεσμα από το Ηράκλειο ωστόσο το τελικό αποτέλεσμα ήταν το 1-1 .

Οι γηπεδούχοι είχαν από την αρχή μέχρι το τέλος του αγώνα την στήριξη του κόσμου τους, με τον αριθμό να ξεπερνά τις 7.000, γεμίζοντας το «Γεντί Κουλέ». Την στήριξη των φιλάθλων τους είχαν πάντως και οι Τρικαλινοί, αφού περίπου 50 άτομα βρέθηκαν για να στηρίξουν την ομάδα τους στο Ηράκλειο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους «μελανόνευκους» να έχουν τον έλεγχο του παιχνιδιού αλλά με τους φιλοξενούμενους να δημιουργούν επικίνδυνες αντεπιθέσεις μπροστά από τα καρέ του Βεζυρίδη.

Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήρθε στο 9’, όταν ο Ρούσεφ εκτέλεσε όμορφα ένα φάουλ για την ομάδα του ΟΦΗ με τον Πουρή να διώχνει σε κόρνερ. Μετά από εννιά λεπτά από την φάση του ΟΦΗ όμως, ήρθε η απάντηση των Τρικάλων. Ήταν το λάθος του Κιάσσου, όταν η μπάλα έφτασε στα πόδια τον Κοντογουλίδη ο οποίος μπήκε στην μεγάλη περιοχή, πλάσαρε τον Βεζυρίδη όμως ο γκολκίπερ των Κρητικών απέκρουσε σε κόρνερ σώζοντας την ομάδα του.

Μετά από ωραία σέντρα του Γαλανόπουλου από δεξιά, στο δεύτερο δοκάρι πετάχτηκε ο Αγρίτης και με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-0 για τον ΟΦΗ. Η απάντηση όμως από την ομάδα των Τρικάλων δεν άργησε, με τον Μίνγκα να κάνει με κεφαλιά το 1-1 για τους φιλοξενούμενους με το ημίχρονο να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες μπήκαν «μουδιασμένα» και η πρώτη φάση έγινε από πλευράς ΟΦΗ στο 61’, όταν ο Τάντιτς έβγαλε πολύ καλή σέντρα στον Καμπάνταη, με τον τελευταίο να πιάνει κεφαλιά αναγκάζοντας τον Πουρή να διώξει σε κόρνερ.
Καλή ευκαιρία είχαν και Τρίκαλα στο 77’, με τον Κοντογουλίδη να κάνει ένα όμορφο γυριστό σουτ βλέποντας την μπάλα να περνάει άουτ. Ο Παπουλής, έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία για να σκοράρει όταν στο 80’ μπήκε στην περιοχή, έκανε ένα καλό πλασέ όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Το τέλος του αγώνα βρήκε ισόπαλες τις δύο ομάδες με τον ΟΦΗ να μην καταφέρνει να φτάσει στην πολυπόθητη νίκη ενώ τα Τρίκαλα πήραν έναν πολύ σημαντικό εκτός έδρας βαθμό.