«Εκτελεστής» Φαρινόλα, «τετράσφαιρη» Καλλιθέα!

Μ’ ένα… εκρηκτικό δεκάλεπτο στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πάολο Φαρινόλα, ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ, η Καλλιθέα επικράτησε 4-0 του Αγροτικού Αστέρα, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Football League και διατηρήθηκε στα… υψηλά πατώματα της βαθμολογίας, σε αντίθεση με τους «σταχυοφόρους» του Ευόσμου, οι οποίοι έχασαν ακόμα περισσότερο έδαφος στην προσπάθειά τους για παραμονή στην δεύτερη τη τάξει κατηγορία.

Στο α’ ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή, δεν κατάφεραν ωστόσο, να διασπάσουν την πολύ καλά οργανωμένη αμυντική γραμμή του Αγροτικού Αστέρα. Κι όσες φορές το έκαναν έπεσαν… πάνω στον τερματοφύλακα των «σταχυοφόρων», Γιακουμή, αλλά και στο δοκάρι, όπως έγινε στην φάση του 30’, όταν ο Γιακουμής απέκρουσε το πρώτο σουτ του Κατσίκη, με τον παίκτη της Καλλιθέας να «σημαδεύει», με δεύτερη προσπάθεια, το δοκάρι.

Ο τερματοφύλακας του Αγροτικού Αστέρα κατάφερε να διατηρήσει ανέπαφη την εστία του και στις φάσεις του 36’ στο σουτ του Ρουσάκη και του 42’ στην κεφαλιά του Μιχαλόπουλου.

Στο δεύτερο 45λεπτο, η Καλλιθέα μπήκε στο γήπεδο… φουριόζα και κατάφερε να πετύχει δύο γκολ σε διάστημα πέντε λεπτών (52’-56’)!

Την αρχή έκανε ο Κατσίκης στο 52’ μετατρέποντας σε γκολ το πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Μιχαλόπουλος από τον Γιακουμή. Στο 56’ – κι αφού δύο λεπτά νωρίτερα ο Γιακουμής έχει αποκρούσει με υπερένταση σουτ του Φαρινόλα! – η Καλλιθέα ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 2-0, με τον Φαρινόλα από κοντά να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Αγροτικού, έπειτα από νέα απόκρουση στην αρχή της φάσης του Γιακουμή σε σουτ του Μιχαλόπουλου!

Το… εκρηκτικό ξεκίνημα της Καλλιθέας στο β’ ημίχρονο συνεχίστηκε στο 63’ όταν ο Φαρινόλα, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, διαμόρφωσε το 3-0 «κλειδώνοντας» ουσιαστικά το «τρίποντο» για την αθηναϊκή ομάδα.

Η μοναδική φορά που ο Αγροτικός Αστέρας έκανε αισθητή την παρουσία του στον αγωνιστικό χώρο ήταν στο 65’, όταν ο Καρακατσάνης επιχείρησε ένα σουτ εκτός περιοχής στέλνοντας τη μπάλα δίπλα από τα δοκάρια του Κατσούλη…

Μετά το 3-0 η Καλλιθέα… έβγαλε το πόδι από το γκάζι, αυτό ωστόσο, δεν σημαίνει ότι έπαψε να γίνεται απειλητική για την εστία του Γιακουμή. Στο 81’ ο Φαρινόλα ολοκλήρωσε τον προσωπικό του… θρίαμβο σκοράροντας για τρίτη φορά στο ματς και διαμορφώνοντας το τελικό 4-0 επί των «σταχυοφόρων», οι οποίοι στο β’ ημίχρονο κατέρρευσαν κι έγιναν… έρμαιο στις ορέξεις των παικτών της Καλλιθέας!

ΚΑΛΛΙΘΕΑ:  Κατσούλης, Αρκούδας, Ηρακλής, Ρουσάκης, Καλτσάς, Μουσταφίδης, Κουτρουμπής (78’ Πρίπου), Μιχαλόπουλος (83’ Στούμπος), Φαρινόλα, Ντιαλό, Κατσίκης

ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ:   Γιακουμής, Βαφέας, Παπαδόπουλος, Βοσκόπουλος, Μερεσιώτης, Καρακατσάνης (85’ Καθάριος), Βουτσάς, Τσάτσας, Βλαχόπουλος (43’ Σολομωνίδης), Καπνίδης (62’ Σίνης), Προβατίδης

Ολυμπιακός: Επική Marca! Έκανε δαφνοστεφανωμένο τον Μεντιλίμπαρ (pic)
Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε τον τελικό» (vid)
Ολυμπιακός: Η πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League φέρνει αναβολή στη Super League
Conference League, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός: Οι τρεις μεγάλες επεμβάσεις του Τζολάκη στα πέναλτι