Καλλονή με τα… όλα της!

Η Καλλονή πήρε πολύτιμη νίκη με 1-0 απέναντι στον Πανσερραϊκό στην προσπάθεια που κάνει για την είσοδο της στα play offs της ανόδου στην Super League με σκόρερ τον Λεοζίνιο.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση, με τον Λεοζίνιο να είναι… κεφάτος, καθώς σε πολλές περιπτώσεις έκανε άνω-κάτω την άμυνα του Πανσερραϊκού, ενώ στο 20ο λεπτό η Καλλονή έφτασε κοντά στο γκολ, ωστόσο ο Σαλαμαστράκης με ένα σωτήριο τάκλιν έκοψε τον Λεοζίνιο!

Στη συνέχεια ο Πανσερραϊκός ισορρόπησε και με τους Τάντιτς και Κιάσσο να είναι δραστήριοι έφτασε αρκετές φορές κοντά στην εστία του Μάππα, ο οποίος στο 38’ απέκρουσε εντυπωσιακά το φάουλ του Σέρβου άσου.

Ωστόσο, η Καλλονή ευτύχησε να φτάσει στο γκολ με τον Λεοζίνο στο 42ο λεπτό, όταν ο Βραζιλιάνος με ένα μακρινό σουτ, αιφνιδίασε τον Γουμάγια, κάνοντας το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και «άγγιξαν το γκολ» με τον Τάντιτς στο 80’, όταν ο Σέρβος άσος έπιασε την κεφαλιά προ κενής εστίας με την μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Μάππα.

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα της λήξης ο Πανσερραϊκός είχε την κατοχή, χωρίς να καταφέρει να φτάσει σε κάποιο τέρμα, με την Καλλονή να σταματάει το σερί των 4 νικηφόρων αγώνων των «λιονταριών», κάνοντας ένα σημαντικό βήμα την είσοδο της στα play offs για την άνοδο στην Super League.

ΑΕΛ Καλλονής: Μάππας, Χωριανόπουλος, Μήτσης, Χατζόπουλος, Καρακώστας, Κριπιντίρης, Μαρσέλο (72' Μανουσάκης), Λεοζίνιο, Ντος Σάντος, Μανούσος (89’ Ζουρούδης), Ταραχούλσκι (86' λ.τ Βλαστέλλης).

Πανσερραϊκός: Γουμάγιας, Σαλαμαστράκης, Μιλένκοβιτς, Καρατζάς, Ντιόγκο, Παρασκευαΐδης (72' Βουτσιάς), Τριανταφύλλου (61' Παντελιάδης), Κιάσσος, Παππάς (46' Γκούρτσας), Τάντιτς, Μπανγκουρά.

O θρυλικός Ρομάριο γυρίζει στα γήπεδα στα 58 του χρόνια!