Με Super Μάριο, ο Ηρακλής Ψαχνών 1-0 την Καλλονή

Σημαντικό βήμα για την παραμονή του στη Football League έκανε ο Ηρακλής Ψαχνών, μετά τη νίκη του με 1-0 επί της ΑΕΛ Καλλονής, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής. Πρωταγωνιστής και σκόρερ για τους νικητές ο Μάριος Σέγκος.

Κι αν η ομάδα των Ψαχνών μπορεί να αντιμετωπίζει το μέλλον της στην κατηγορία με μεγαλύτερη αισιοδοξία, η Καλλονή έμεινε πίσω στη «μάχη» που δίνει για είσοδο στα play offs της ανόδου. Αήττητος για πέμπτο συνεχόμενο παιχνίδι με τον Γιώργο Φοιρό στην τεχνική του ηγεσία παρέμεινε ο Ηρακλής Ψαχνών.

Την υπεροχή είχαν στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι, ωστόσο δεν μπόρεσαν να την εκμεταλλευτούν και να πετύχουν κάποιο γκολ, ενώ διαμαρτυρήθηκαν και για πέναλτι σε χέρι των φιλοξενούμενων.

Παρόλα αυτά, η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ήταν για την Καλλονή, όταν στο 12' ο Κριπιντίρης βγήκε τετ α τετ, αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Τόλιο.

Η απάντηση του Ηρακλή Ψαχνών ήρθε ένα λεπτό αργότερα, στο 13', με τον Ντελέκο να πιάνει ένα πολύ καλό σουτ, αλλά την μπάλα να φεύγει λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Σουλογάνη.

Στο 33' παρουσιάστηκε ακόμη μια καλή ευκαιρία για την ομάδα των Ψαχνών, ωστόσο ο Θάνος, που βγήκε απέναντι με τον Σουλογάνη, καθυστέρησε, με αποτέλεσμα να κλειστεί από τους αμυντικούς της Καλλονής.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Καλλονή ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο ο Ηρακλής ήταν αυτός που κατάφερε να ανοίξει το σκορ.

Στο 57' ο Καρακώστας δεν μπόρεσε να νικήσει με κεφαλιά τον Τόλιο για να βάλει μπροστά στο σκορ την Καλλονή, ωστόσο στο 70' ο Σέγκος αποδείχθηκε πιο εύστοχος για τον Ηρακλή.

Ο έμπειρος επιθετικός, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή στο 62', με ωραίο ψηλοκρεμαστό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σουλογάνη και έκανε το 1-0 για την ομάδα των Ψαχνών, σε ένα σημείο που το παιχνίδι έδειχνε ισορροπημένο.

Στα υπόλοιπα 20 λεπτά, η Καλλονή δεν μπόρεσε να βρει τον τρόπο για να αντιδράσει, τη στιγμή που ο Ηρακλής έδωσε μεγαλύτερο βάρος στην άμυνά του, προκειμένου να διατηρήσει τη σημαντική του νίκη.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑΧΝΩΝ: Τόλιος, Ζουλιώτης, Πλάτανος, Ρεπετσάς, Γκότοβος (71' Δελήμπασης), Γιώτας, Μπακομήτρος, Ποκόνγκ (84' Γανωτής), Ντελέκος (62' Σέγκος), Αλεξάντροβιτς, Θάνος.

ΚΑΛΛΟΝΗ: Σουλογάνης, Καρακώστας, Κριπιντίρης, Χατζόπουλος, Χωριανόπουλος, Μήτσης (46' Προβατίδης), Άλβες, Μανουσάκης (75' Ταραχούλσκι), Ντο Σάντος, Μανούσος, Ζουρούδης (66' Βλαστέλλης).

Λίβερπουλ: Θέλει Σλοτ στη θέση του Κλοπ ο Φαν Ντάικ
Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ