Το πανόραμα της 22ης αγωνιστικής της Football League

Οι ανατροπές σε Καλλιθέα και Κατερίνη ξεχώρισαν στην 22η αγωνιστική της Football League.

Αν και εμβόλιμη, η 22η αγωνιστική της Football League ήταν μία από πιο αμφίρροπες του πρωταθλήματος μέχρι τώρα. Στο Ελ Πάσο και στην Κατερίνη δόθηκαν μάχες που θα τις θυμόμαστε για καιρό, το αποτέλεσμα των οποίων έδωσε ώθηση απευθείας ανόδου στην Καλλιθέα και τον Πιερικό και σκόρπισαν απογοήτευση σε Πάτρα και Λάρισα.

Η Παναχαϊκή αν και προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο της Καλλιθέας 2-0, έφυγε από τον αγωνιστικό χώρο, γνωρίζοντας την ήττα με το εντυπωσιακό 5-2. Η αθηναϊκή ομάδα απέδειξε ότι δεν αρκούν μεγάλα μπάτζετ για σπουδαίες πορείες και βρίσκεται πλέον μια ανάσα από την πρώτη δυάδα.

Στην Κατερίνη, η ΑΕΛ πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη 1-0 του Πιερικού, αλλά στο δεύτερο 45λεπτο ο Γιώργος Χατζάρας είδε τις αλλαγές του, Κοντέων, Κουτσοσπύρο να βρίσκουν δίχτυα και να… εκτοξεύουν τους Κατερινιώτες στην 3η θέση και να… βυθίζουν τους Θεσσαλούς.

Στη Βέροια η ομώνυμη ομάδα δεν έδειξε έλεος απέναντι στους Νέους του Εθνικού Αστέρα. Επικράτησε 5-0 των «ερυθρόλευκων» και επέστρεψε στις νίκες, κάνοντας περίπατο. Την ίδια στιγμή στη Μυτιλήνη, ο Μάρκος Ντος Σάντος λίγες ημέρες μετά τον γάμο του έκανε… γαμήλιο δώρο στην ΑΕΛ Καλλονής και σκόραρε το μοναδικό γκολ στη νίκη σε βάρος του Φωκικού Άμφισσας.

Μία από τις πιο δυνατές έδρες στην Ευρώπη συνεχίζει να διαθέτει ο Πανθρακικός. Οι Ακρίτες αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ από τον Θρασύβουλο, έκαναν την ανατροπή (3-1) και έφτασαν στην 11η νίκη τους στην Κομοτηνή σε ισάριθμα ματς.

Με το ίδιο σκορ (1-0) και με ήρωα τον Σάμι Μπανγκουρά ο Πανσερραϊκός πανηγύρισε την 4η διαδοχική νίκη του σε βάρος της Αναγέννησης Γιαννιτσών… Αντίθετα, ο Πλατανιάς Χανίων έμεινε για 5ο σερί ματς χωρίς νίκη και παρότι έπαιζε για 75 λεπτά με παίκτη παραπάνω απέναντι στον Αγροτικό Αστέρα, παραχώρησε «λευκή» ισοπαλία. Χωρίς γκολ έληξε και η αναμέτρηση στα Μέγαρα ανάμεσα στον τοπικό Βύζαντα και την Αναγέννηση Επανομής.