Βρυχήθηκαν και στην Επανομή τα «λιοντάρια»!

Πολύτιμη εκτός έδρας νίκη (τρίτη διαδοχική) επί της Αναγέννησης στην Επανομή, χάρις σε ένα τέρμα του Σαλαμαστράκη, πέντε λεπτά πριν εκπνεύσει η κανονική διάρκεια της αναμέτρησης (0-1), πανηγύρισαν τα «λιοντάρια» του Πανσερραϊκού, τα οποία όχι μόνο διατηρήθηκαν στις θέσεις των play off, αλλά αποσπάστηκαν και από τους διώκτες τους.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, υποχρεώνοντας τους ποδοσφαιριστές του Μιχάλη Γρηγορίου να παίξουν το ρόλο, όχι απλά της… γάτας, αλλά του ποντικιού, καθώς από το πρώτο σφύριγμα υποχρεώθηκαν σε παθητικό ρόλο, παραχωρώντας τέσσερα κόρνερ στους αντιπάλους τους μέχρι το 20΄! Ο μόνος λόγος μάλιστα που οι ποδοσφαιριστές της Επανομής δεν έγιναν μια… αγκαλιά στο πρώτο ημίχρονο, ήταν η συνωμοσία του Γουμάγια με το αριστερό του δοκάρι μετά από σέντρα του Μπεκιάρη και ωραία κεφαλιά του Ασλανίδη στο 42΄.

Με την έξοδο ωστόσο των 22 ποδοσφαιριστών από τα… ντουζ, η εικόνα του αγώνα ανατράπηκε πλήρως, με τους Σερραίους να επιβεβαιώνουν έστω και με καθυστέρηση ενός ημιχρόνου το παρατσούκλι τους. Αυτή τη φορά (48΄) ωστόσο η μπάλα όχι μόνο δεν… ξεζαλίστηκε  στα δίχτυα του Φιρινίδη μετά το τράνταγμά της στο αριστερό δοκάρι από σουτ του Παππά, αλλά υπέστη και περαιτέρω… ταλαιπωρία, καθώς το ριμπάουντ πήρε ο Κιάσσος, πριν απομακρύνει το σουτ σου ο πορτιέρο των γηπεδούχων, με τους ανθρώπους του Πανσερραϊκού να διαμαρτύρονται πάντως πως η μπάλα πέρασε τη γραμμή.

Και εκεί που όλα έδειχναν πως το 0-0 θα σφραγίσει τις προσπάθειες των δύο ομάδων με τον πιο εμφατικό τρόπο, από τη στιγμή που ο Μαυροματίδης δεν κατάφερε στο 57΄μετά από κόρνερ του Τάντιτς να στείλει την μπάλα στα λάθος δίχτυα (!), ενώ το πλασέ του Δεινόπαπα στο 71΄από πλεονεκτική θέση μπλόκαρε ο Γουμάγιας, ο Σαλαμαστράκης στο 85΄ κάνοντας του κεφαλιού του μετά από κόρνερ του Κιάσσου, χάρισε την πολύτιμη νίκη στον Πανσερραϊκό!

Με το τρίποντο αυτό τα «λιοντάρια» παρέμειναν στην έκτη και τελευταία προνομιούχο θέση, νιώθοντας ωστόσο «καυτή» την ανάσα της Παναχαϊκής, με την Αναγέννηση Επανομής απεναντίας να χάνει πολύτιμο έδαφος στη δική της «μάχη» για την διεκδίκηση της ανόδου, μιας και εξακολουθεί να έχει απόσταση ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΕΠΑΝΟΜΗΣ: Φιρινίδης, Παγώνης (60' λ.τ Ναλμπάντης), Γεωργίου, Καραμανλής, Καρλάο, Γεωργιάδης (88' Τράκις), Μαυροματίδης, Ασλανίδης, Καραγιάννης, Μπεκιάρης (69' Δεινόπαπας), Γκέσιος.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Γουμάγιας, Καρατζάς (72' Στεφανίδης), Σαλαμαστράκης, Μιλένκοβιτς, Ντιόγκο, Κ. Τριανταφύλλου, Σιάκκας (46' Παρασκευαϊδης), Κιάσσος, Παππάς (82' Βουτσιάς), Τάντιτς, Μπανγκουρά.

Ολυμπιακός: Συγκινητική στιγμή στην Πόλη - Η αγκαλιά του μπαμπά Τζολάκη στον ήρωα της πρόκρισης