Το πανόραμα της 19ης αγωνιστικής της Football League

Οι διαιτητικές αποφάσεις και το... ντου στο AEL FC ARENA έφεραν σε δεύτερη μοίρα τα σπουδαία ματς της 19ης αγωνιστικής.

Το επεισοδιακό ντέρμπι ΑΕΛ - Πανσερραϊκός κράτησε 3 ώρες και 12 λεπτά. Πόσο χρειάστηκε για να τιναχθεί στον «αέρα»; Ελάχιστα δευτερόλεπτα ή για να ακριβολογούμε, ορισμένες απίστευτες αποφάσεις του διαιτητή Παπαπέτρου και των βοηθών του, στάθηκαν αρκετές για να μετατρέψουν το AEL FC ARENA σε AEL FC...ροντέο. Τα «λιοντάρια» επικράτησαν 1-0 με γκολ του Ντιόγκο, οι Θεσσαλοί κινδυνεύουν με βαριά «καμπάνα», βλέπουν την εξάδα να απομακρύνεται και τον Κώστα Πηλαδάκη στην πόρτα της εξόδου.

Στην Πάτρα η Βέροια άντεξε για ένα και πλέον ημίχρονο με παίκτη λιγότερο και έφυγε από την έδρα της Παναχαϊκής με τον βαθμό (0-0), με τους Αχαιούς να διευρύνουν το αήττητο σερί τους στις 9 αγωνιστικές. Φυσικά, μεγάλος κερδισμένος της 19ης εμβόλιμης αγωνιστικής ήταν ο Πανθρακικός. Οι Ακρίτες υποχρέωσαν τον Πλατανιά Χανίων στη δεύτερη διαδοχική του ήττα (1-0) και με ένα ματς λιγότερο βρίσκονται τρεις πόντους πίσω από την πρωτοπόρο «Βασίλισσα του Βορρά».

Την ανοδική του πορεία συνέχισε ο Πιερικός, που έκαμψε την αντίσταση του Βύζαντα Μεγάρων (2-0), ενώ η ΑΕΛ Καλλονής έδειξε τα «δόντια» της στο Ελ Πάσο και πανηγύρισε την πρώτη νίκη (3-0) με τον Γιάννη Ματζουράκη στον πάγκο, φρανάροντας την Καλλιθέα

Στην Καισαριανή ο κατήφορος του Εθνικού Αστέρα συνεχίστηκε, καθώς ο Ηρακλής Ψαχνών πανηγύρισε την πρώτη νίκη (2-0) μακριά από το γήπεδό του, ενώ με ήρωα τον Αστέριο Γιακουμή (απέκρουσε δύο πέναλτι) ο Αγροτικός Αστέρας αναδείχτηκε ισόπαλος 1-1 με την Αναγέννηση Γιαννιτσών, ολοκληρώνοντας το ματς με εννέα ποδοσφαιριστές. Έδαφος από τα play offs έχασε η Αναγέννηση Επανομής, που παραχώρησε ισοπαλία (1-1) στον Φωκικό.