Φουλάρει για άνοδο ο Πιερικός, 2-0 τον Βύζαντα!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μάρκους Μοκακέ, ο οποίος έκανε τα... πάντα στον αγωνιστικό χώρο, ο Πιερικός επικράτησε με 2-0 του Βύζαντα Μεγάρων, συμπλήρωσε πέντε σερί νίκες και βλέπει... Super League!

Στο πρώτο μέρος, ο Βύζας Μεγάρων ξεκίνησε πιο δυνατά στα πρώτα πέντε λεπτά, ωστόσο οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία του παιχνιδιού και άρχισαν να φτάνουν με αξιώσεις στην περιοχή του Μιχελή.

Η πρώτη καλή φάση στον αγώνα καταγράφηκε στο 23ο λεπτό, όταν ο Πορτουλίδης σούταρε δυνατά έξω από την περιοχή, ωστόσο η μπάλα πέρασε ελάχιστα μακριά από τα δοκάρια της εστίας του Βύζαντα.

Οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία του αγώνα και συνέχισαν να πιέζουν με τους Μοκακέ, Γκουγκουλιά και Πέντα να είναι οι κύριοι εκφραστές των επιθετικών προσπαθειών του Πιερικού, ο οποίος άγγιξε το γκολ ξανά με τον Πορτουλίδη στις καθυστερήσεις, αλλά το σουτ του έφυγε μόλις άουτ.

Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος, με τον Βύζα να αμύνεται και τους παίκτες του Γιώργου Χατζάρα να πιέζουν.

Η εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε… δραματικά, καθώς ο Πιερικός πήρε τον έλεγχο από το πρώτο σφύριγμα του διαιτητή, ενώ οι παίκτες του Βύζαντα περιορίστηκαν σε πιο παθητικό ρόλο, ψάχνοντας την αντεπίθεση.

Μάλιστα, στο 53ο λεπτό, λίγο έλειψε να προηγηθεί ο Πιερικός με τον Μοκάκε, ωστόσο ο Χάλαρης έδιωξε πάνω στη γραμμή, όμως τέσσερα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα.

Συγκεκριμένα, ο Γκουγκουλιάς ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Λίτση, ο Κοεμτζίδης υπέδειξε το πέναλτι και ο Πορτουλίδης από την άσπρη βούλα, νίκησε τον Μιχελή κάνοντας το 1-0 για τον Πιερικό.

Ο Πιερικός συνέχισε να πιέζει, ωστόσο λίγο έλειψε στο 70’ ο Βύζας να φέρει το παιχνίδι στα… ίσια, όταν ο Ροβίθης έκανε την κεφαλιά, με τον Τσιντώτα να αποκρούσει σε κόρνερ στην καλύτερη φάση των φιλοξενούμενων, οι οποίοι στο 75’ είχαν και δοκάρι σε σουτ του Φαρούκ!

Στα τελευταία λεπτά, ο Βύζας βγήκε στην επίθεση και έτσι λίγα δευτερόλεπτα πριν την λήξη του αγώνα, ο Πιερικός βρήκε χώρους και ο Μοκάκε, μετά από βαθιά μπαλιά του Πορτουλίδη, βγήκε τετ α τετ με τον Μιχελή και με μια πολύ όμορφη λόμπα διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Πιερικός (Γιώργος Χατζάρας): Τσιντώτας, Χατζηζήσης, Γιαζιτζόγλου, Δήμου, Κοντέων, Ιντζόγλου (77' Κραγιόπουλος), Πουρτουλίδης, Μοκακέ, Γκουγκουλιάς (63' Ρούσεφ), Πέντα (83' Τόσκας), Μπλαζέφσκι.

Βύζας Μεγάρων (Δημήτρης Οικονόμου): Μιχελής, Νταντάμης, Λίτσης, Χριστοφιλέας, Χάλαρης, Μωυσίδης, Οικονομόπουλος (65' Πέτρου), Πούρνος (65' Ροβίθης), Παυλίδης (76' Τριάντος), Φαρούκ, Ηλιόπουλος.