«Πέταγε» αλλά έμεινε στο μηδέν η Βέροια στην Πάτρα

Η πολύ καλή Βέροια, και σαφώς ανώτερη από την Παναχαϊκή, δεν κατάφερε να φύγει με τη νίκη από την Πάτρα, αφού αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα με την ομάδα της Αχαΐας.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την υπεροχή σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, παρά το γεγονός ότι στο 37΄έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Αμαραντίδη, αλλά δεν κατάφεραν να πετύχουν το γκολ που θα τους έδινε την πολυπόθητη νίκη.
Από την άλλη πλευρά, οι γηπεδούχοι ήταν άνευροι, ασύνδετοι και χωρίς καλή κυκλοφορία της μπάλας και θα πρέπει να θεωρούν ότι στάθηκαν τυχεροί, που δεν γνώρισαν την ήττα και μάλιστα με πολλά γκολ!

Η Βέροια μπήκε δυνατά στο πρώτο ημίχρονο και κατάφερε από πολύ νωρίς να επιβάλλει τον ρυθμό της.
Έκανε μάλιστα φανερές τις προθέσεις της σε δύο περιπτώσεις πριν την συμπλήρωση του πρώτου 15λεπτου.
Στο 12΄ ο Λανγκλέ μετά από σέντρα του Γεωργιάδη έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης από θέση τετ α τετ, υποχρέωσε τον Πουρή, σε σωτήρια απόκρουση.

Από την άλλη πλευρά, η Παναχαϊκή, έδειχνε πως δεν μπορούσε να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις του αγώνα, ακόμα και όταν οι αντίπαλοί της έμειναν με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Αμαραντίδη στο 37΄, με δεύτερη κίτρινη κάρτα, οι οποίοι στο 43΄, έφτασαν και πάλι κοντά στο γκολ!
Ο Μπαρκάν, από το ύψος του πέναλτι μετά από σέντρα του Κάντι από τη δεξιά πλευρά, έκανε το σουτ, αλλά ο Πουρής και πάλι είπε «ΟΧΙ», κρατώντας με εντυπωσιακή απόκρουση, ανέπαφη την εστία του.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο. Η Βέροια εξακολούθησε να έχει την υπεροχή παρά το γεγονός ότι έπαιζε με δέκα παίκτες.
Η «βασίλισσα του βορρά» με την ποιότητα των ποδοσφαιριστών της, φανέρωσε σε ένα ακόμη παιχνίδι τις αγωνιστικές της αρετές, αποδεικνύοντας και πάλι τον λόγο για τον οποίο είναι στην κορυφή της  Football League.

H Παναχαϊκή αν και έπαιζε με παίκτη παραπάνω, δεν είχε τις λύσεις για να βγει με αξιώσεις στα καρέ των φιλοξενούμενων και οι όποιες επιθετικές προσπάθειες, σταματούσαν, πριν καλά, καλά, εκδηλωθούν, από την καλά οργανωμένη άμυνα της Βέροιας.
Το τελικό 0-0 αδικεί την Βέροια, η οποία είχε πολλές και καλές ευκαιρίες για να πάρει τη νίκη, απέναντι στην Παναχαϊκή, ο οποίος είχε μόνο ένα αξιόλογο σουτ στο 62΄έξω από την περιοχή με τον Ντίνα, το οποίο δεν ανησύχησε τον Καντιμοίρη.

Θυμηθείτε λεπτό, προς λεπτό την αναμέτρηση.

Παναθηναϊκός AKTOR: Κυκλοφόρησαν κι εξαφανίζονται τα εισιτήρια για τα playoffs της EuroLeague
ΠΑΟΚ - Κλαμπ Μπριζ: Σκληρή ανακοίνωση για περιστατικά μεταπώλησης εισιτηρίων στη ρεβάνς
Παναθηναϊκός AKTOR: Επιβράβευση για τους οπαδούς - Γενική είσοδος με Περιστέρι
Παναθηναϊκός: «Η σελίδα θα γυρίσει... Ο Μπαρτζωκισμός δεν έχει θέση στο ελληνικό μπάσκετ το 2024»