Υπέταξε τον πρωταθλητή χειμώνα Πλατανιά η Παναχαϊκή

Με εξαιρετική τακτική η Παναχαϊκή πέρασε με (2-0) από το Μάλεμε και υποχρέωσε τον Πλατανιά στην πρώτη φετινή εντός έδρας ήττα.

Ντέρμπι… εξετάσεων ήταν αυτό της Κυριακής (11/03) στο Μάλεμε ανάμεσα στον… μέχρι πρόσφατα πρωτοπόρο Πλατανιά και την Παναχαϊκή. Οι γηπεδούχοι ήθελαν να αποδείξουν για μία ακόμα φορά ότι άδικα τους χαρακτηρίζουν τυχερούς και να μείνουν στο ρετιρέ, οπότε η εντός έδρας αναμέτρηση με τους Αχαιούς ήταν μία πολύ καλή ευκαιρία για να πάρουν ένα ακόμα τρίποντο. Ωστόσο, δεν υπολόγιζαν στον Βασίλη Βούζα που έκανε… ματ στον Τίμο Καβακά και με πολύ έξυπνη τακτική διατήρησε τους «κοκκινόμαυρους» αήττητους για 8ο ματς.

Οι Κρητικοί, που είχαν τη συμπαράσταση περίπου 1.000 φίλων του, στο πρώτο ημίχρονο ήταν καλύτεροι και έχασαν πολλές ευκαιρίες. Ωστόσο, στο δεύτερο 45λεπτο η Παναχαϊκή φρόντισε να αιφνιδιάσει και να σημειώσει δύο γκολ σε 14 λεπτά. Στο 60’ ο Φουρτάδο κοντρόλαρε τη μπάλα, σούταρε και ο Λαζαρίδης απέκρουσε, όμως στην επαναφορά ο Μ’ Πιά Μαπούκου άνοιξε το σκορ. Το δεύτερο γκολ ήρθε στο 74’. Ο Δράμι έκανε το λάθος, ο Ατματζίδης έκλεψε, η μπάλα έφτασε στον Φουρτάδο και με πλασέ έκανε το 2-0. Στο 86’ ο Χαϊκάλης είχε δοκάρι για τους γηπεδούχους, ενώ στο 80’ ο Φουρτάδο αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο τέλος του αγώνα σημειώθηκε ένταση με ορισμένους να τα βάζουν με τον πρόεδρο της Παναχαϊκής, Αλέξη Κούγια, αλλά τα πνεύματα γρήγορα ηρέμησαν.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ ΧΑΝΙΩΝ: Λαζαρίδης, Παληγεώργος,Κουρτετσιώτης,Ραπτάκης, Τζανής (82’ Δρακάκης), Δέντσας, Γκονζάλες, Πάγκαλος (59’ Δράμι), Μιρτσέτα (63’ Χαϊκάλης), Μαραγκουδάκης, Ναζλίδης.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ: Πουρής, Πακάλτσης, Κωσταντινίδης, Φουρτάδο, Ιωάννου, Τσεμπερίδης (46’ Ατματσίδης), Μ' Πία (78’ Ουρτάδο), Φατιόν, Κοκκίνης, Φούφουλας, Ντίνας (90+3’ Σκαρτσίλας).

Λίβερπουλ: Θέλει Σλοτ στη θέση του Κλοπ ο Φαν Ντάικ
Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ