«Δάγκωσε» τα «λιοντάρια» ο Πιερικός και βλέπει… Super League!

Ο Πιερικός επικράτησε με 2-1  του Πανσερραϊκού εκτός για πρώτη φορά στην ιστορία του, πέτυχε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του και βλέπει… Super League! Δύο δοκάρια είχε ο Πανσερραϊκός, ο οποίος έμεινε για πέμπτο σερί παιχνίδι χωρίς νίκη.

Το παιχνίδι ξεκίνησε κάτω από άσχημες καιρικές συνθήκες, κάτι που δεν επέτρεψε σε περισσότερους από 300 φίλους του Πανσερραϊκού να βρεθούν στις εξέδρες.

Ο Πανσερραϊκός πήρε τα ηνία του παιχνιδιού μετά το πρώτο δεκάλεπτο, με τον Στεφανίδη να χάνει στο 12’ μεγάλη ευκαιρία, όταν πέρασε και τον τερματοφύλακα του Πιερικού, Καρακούτση, στέλνοντας την μπάλα άουτ!

Από εκείνο το σημείο και μετά τα «λιοντάρια» επέβαλλαν τον ρυθμό τους και  έφταναν με αξιώσεις στα καρέ του Πιερικού, ενώ στο 29’ ο Πανσερραϊκός έχασε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί, αλλά η μπάλα δεν έκανε το… χατήρι στον Ντα Κόστα, καθώς χτύπησε στο δοκάρι

Ωστόσο στο 42’ η ομάδα των Σερρών ευτύχησε να προηγηθεί με τον Τάντιτς, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την μπαλιά του Ντα Κόστα και «άνοιξε» το σκορ για τους γηπεδούχους, όμως τρία λεπτά αργότερα ο Πιερικός απάντησε με τον Κουτσοσπύρο, που πήρε το… ριμπάουντ μετά από την ασταθή απόκρουση του Γουμάγια σε σουτ του Πέντα, στέλνοντας τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια με 1-1.

Στο δεύτερο μέρος, ο Πανσερραϊκός μπήκε δυνατά και μόλις πέντε λεπτά μετά την έναρξη, ο Σιάκκας έστειλε την μπάλα στη συμβολή των δοκαριών του Γουμάγια, κάνοντας δυο τα δοκάρια για τους γηπεδούχους.

Η ψυχρολουσία ωστόσο ήρθε για τον Πανσερραϊκό στο 55’, όταν ο Πιερικός βγήκε ταχύτατα στην κόντρα με τον Κουτσοσπύρο να πασάρει την κατάλληλη στιγμή στον Μπαζέφσκι, ο οποίος έκανε το 2-1 για τους φιλοξενούμενους!

Από εκείνο το σημείο και μετά όλος ο Πανσερραϊκός βγήκε στην επίθεση, με τον Μιχάλη Γρηγορίου να χρησιμοποιεί όλα του τα επιθετικά «όπλα», ενώ από την άλλη, οι παίκτες του Πιερικού κλείνοντας χώρους και παίζοντας στην κόντρα κατάφεραν να κρατήσουν τα «λιοντάρια» μακριά από την εστία του Καρακούτση.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Πανσερραϊκός προσπάθησε με αλλεπάλληλες σέντρες να απειλήσει, ωστόσο οι αμυντικοί των φιλοξενούμενων δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερο πρόβλημα στο ψηλό παιχνίδι.

Η εικόνα δεν άλλαξε δραματικά μέχρι το τελευταίο σφύριγμα της λήξης από τον Κύζα με τον Πιερικό να κάνει άλμα για τα play off για την άνοδο στην Super League, ενώ ο Πανσερραϊκός συνεχίζει να αναζητά την… νίκη με την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου της Football League.

Πανσερραϊκός: Γουμάγιας, Περπερίδης (60' Βουτσιάς), Σιάκκας (60' Μπανγκουρά), Σαλαμαστράκης, Μιλένκοβιτς, Τάντιτς, Στεφανίδης, Ανάκογλου, Ντα Κόστα (71' Γκούρτσας), Κιάσσος, Παντελιάδης.

Πιερικός: Καρακούτσης, Λαζαρίδης, Γιαζιτζόγλου, Δήμου, Πουλόπουλος, Μοκακέ (64' Ρούσεφ), Ιντζόγλου (39' Κοντέων), Κουτσοσπύρος, Πέντα (74' Πέντα), Μπλαζέφσκι, Πουρτουλίδης.

Αρχίζει καριέρα προπονητή ο Φαν Πέρσι
Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ