Νίκη… ανόδου για ΟΦΗ

Το γκολ του Ρούσεφ φάνηκε αρκετό για να χαρίσει την νίκη στον ΟΦΗ στην έδρα του Διαγόρα Ρόδου.

Οι  «Κρητικοί» επικράτησαν 0-1 του Διαγόρα στο ντέρμπι της 22ης αγωνιστικής της Football League με γκολ του πρώην «Ροδίτη» Ρούσεφ, με απευθείας εκτέλεση φάουλ μόλις στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης και σκαρφάλωσαν στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Με το σφύριγμα της έναρξης, οι γηπεδούχοι έδειξαν ότι θέλουν τη νίκη και πίεσαν για να ανοίξουν το σκορ. Κόντρα όμως στη ροή του αγώνα ο ΟΦΗ άνοιξε το σκορ μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ρούσεφ από τα τριάντα μέτρα. Η μπάλα πριν καταλήξει στα δίχτυα έσκασε στο γήπεδο και μπέρδεψε τον Ταμπάση, ο οποίος αντικαταστάθηκε αναγκαστικά από τον Χειμωνέττο λόγω τραυματισμού. Μετά την ψυχρολουσία, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, όμως η καλή αμυντική λειτουργία των «Κρητικών» σε συνδυασμό με τις επεμβάσεις του Βεζυρίδη, επέτρεψαν να πάει ο ΟΦΗ στα αποδυτήρια με το 0-1.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι για την ισοφάριση με αποτέλεσμα να πιέζουν ασταμάτητα την ομάδα του Αναστόπουλου, όμως δεν κατάφεραν και πάλι να βρούνε τα δίχτυα του Βεζυρίδη. Στη συνέχεια το γήπεδο του Διαγόρα, μετατράπηκε σε… «ρίνγκ» καθώς την παράσταση κλέψαμε οι σκληρές μονομαχίες ανάμεσα στις δύο ομάδες, με τον κ.Τοπούζη να μοιράζει 11! κίτρινες κάρτες και να χαρίζει ακόμη περισσότερες.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του παιχνιδιού παντώντας  ΕΔΩ.

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ