«Σκόνταψε» στην Επανομή ο Πλατανιάς

Δεν κατάφερε να συνεχίσει το νικηφόρο σερί του ο Πλατανιάς που έμεινε στο 0-0 με την Αναγέννηση στην Επανομή κι έτσι απέκτησε και πάλι συγκάτοικο στην κορυφή τη Βέροια που ένα 24ωρο πριν είχε περάσει νικηφόρα από τον Εύοσμο.

Το αποτέλεσμα στην Επανομή κρίνεται σε γενικές γραμμές δίκαιο, αφού οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και οι Κρητικοί στο δεύτερο.

Ο Πλατανιάς δεν κατάφερε ωστόσο να εκμεταλλευτεί ούτε το γεγονός ότι η Αναγέννηση έπαιζε από το 62ο λεπτό με παίκτη λιγότερο μετά την αποβολή του Α. Παπαζούδη με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Η Επανομή μπήκε πιο δυνατά στο ματς αλλά ο Πλατανιάς ισορρόπησε γρήγορα το παιχνίδι.

Οι Χανιώτες ήταν αυτοί που έχασαν την μεγαλύτερη ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο στο 29’ όταν ο Φιρινίδης απέκρουσε σε κόρνερ το σουτ του Μιρτσέτα. Το κόρνερ εκτελέστηκε, ο Ναζλίδης έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Φιρινίδης είπε και πάλι «όχι» και έδιωξε τη μπάλα.

Ένα λεπτό πριν τη λήξη του πρώτου μέρους έχασαν ευκαιρία οι γηπεδούχοι, όταν το σουτ του Γκέσιου από τη γωνία της περιοχής έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Λαζαρίδη.

Η μεγάλη ευκαιρία για τον Πλατανιά χάθηκε στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 53ο λεπτό όταν μετά από σέντρα του Παληγεώργου, η εξ επαφής κεφαλιά του Μαραγκουδάκη βγήκε άουτ.

Εννιά λεπτά πριν το τέλος ο Ναζλίδης βρέθηκε μόνος του στη μεγάλη περιοχή, αλλά το σουτ που επιχείρησε βγήκε άουτ.

Δεν αντιμετώπισε προβλήματα ο διαιτητής Γκράνας (Ξάνθης), έδειξε κίτρινες κάρτες στους Μαραγκουδάκη, Παληγεώργο, Λαζαρίδη, Μαραγκό και Δέντσα και απέβαλε με δεύτερη κίτρινη τον Α.Παπαζούδη.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΕΠΑΝΟΜΗΣ: Φιρινίδης, Παγώνης, Πεχλιβανίδης, Α. Παπαζούδης, Καρλάο, Ασλανίδης, Ναλμπάντης (63' Κουρδάκης), Καραμανλής, Κάτσε (90' Μαυροματίδης), Καραγιάννης, Γκέσιος (63' Δεινόπαπας).

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Λαζαρίδης, Κουρτεσιώτης, Παληγεώργος, Τζανής, Ραπτάκης, Δέντσας, Μιρτσέτα (90' Δράμι), Πάγκαλος (46' Χαϊκάλης), Μαραγκουδάκης, Μαραγκός, Ναζλίδης.

Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Βίρτους - Παναθηναϊκός AKTOR και Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ
Λέστερ: Απολύθηκε ο προπονητής της γυναικείας ομάδας λόγω σχέσης με παίκτρια
NBA: Συγκλονιστικός ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, αλλά απελπιστικά μόνος - Σοκ για τους Σέλτικς
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Επανέρχεται η Γαλατασαράι για τον Ερικσεν