Τα Γιαννιτσά… αναγεννήθηκαν, 2-1 την Καλλονή

Σημαντική νίκη στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής για την Αναγέννηση Γιαννιτσών στην έδρα της επί της ΑΕΛ Καλλονής.

Η ομάδα των Γιαννιτσών κατάφερε με δύο γκολ στο τέλος κάθε ημιχρόνου να καταβάλει την αντίσταση της ομάδας της Λέσβου και να βελτιώσει έτσι τη συγκομιδή της εντός έδρας. Η Αναγέννηση είχε μόλις πέντε βαθμούς σε έξι ματς στην έδρα της ωστόσο με τη νίκη της αυτή έφτασε στους 8 και ατενίζει με περισσότερη αισιοδοξία το μέλλον.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που από το ξεκίνημα είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, είχαν κάποιες καλές στιγμές με τους Γιόνδη και Αποστολίδη, ενώ η Καλλονή ήταν αυτοί που κατάφεραν στο 41’ να σκοράρουν ωστόσο ο Ζουρούδης που ήταν ο σκόρερ είχε υποδειχθεί σε θέση οφσάιντ και έτσι το γκολ δεν μέτρησε ποτέ.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, η Αναγέννηση Γιαννιτσών κατάφερε να πάρει το προβάδισμα. Ο Ιορδανίδης ήταν αυτός που έκανε τη σέντρα, η άμυνα της Καλλονής δεν αντέδρασε σωστά κι ο Σπαθάρας βρήκε την ευκαιρία να νικήσει το Σουλογάνη και να ανοίξει το σκορ.

Στο δεύτερο μέρος, οι φάσεις ήταν πολύ λιγότερες και ο ρυθμός έπεσε αισθητά. Χρειάστηκε να φτάσει το παιχνίδι στο 81’ για να γίνει κάτι αξιόλογο κι αυτό ήταν το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων. Ο Ιορδανίδης και πάλι ήταν ο δημιουργός καθώς από δική του εκτέλεση κόρνερ, ο Σερέτης πήδηξε ψηλότερα από όλους και με κεφαλιά σημείωσε το 2-0. Το μόνο που κατάφερε η Καλλονή ήταν να μειώσει στις καθυστερήσεις με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Λεοζίνιο.

Αναγέννηση Γιαννιτσών (Σπύρος Μπαξεβάνος): Αποστόλου, Τέλλος, Σερέτης, Γιόνδης, Νταντίδης, Αποστολίδης, Γ. Ιορδανίδης (83' Τσικνιδης), Σπαθάρας, Μπαξεβάνος (90+1' Χατζόγλου), Στεργίδης (67' Τσίλης), Θ. Παπαδόπουλος.

Καλλονή (Λουτσιάνο Ντε Σόουζα): Σουλογάνης, Χωριανόπουλος, Μαρσέλο, Κριπιντίρης, Μανουσάκης, Σιλιγαρδάκης, Ζουρούδης, Τραορέ, Μανούσος, Ταραχούλσκι (73' Βλαστέλλης), Θυμιόπουλος (55 Λεοζίνιο).

Ιστιοπλοΐα: Πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες για Κοκκαλάνη, Μαραμενίδη και αδέρφια Σπανάκη