«Ανάσα» για Φωκικό η νίκη επί των Ψαχνών

Σημαντική νίκη, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Football League, για την ομάδα της Άμφισσας καθώς επικράτησε με 2-0 του Ηρακλή Ψαχνών στην έδρα της.

Οι ποδοσφαιριστές του Μιχάλη Κασάπη ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού στο Δημοτικό Στάδιο της Άμφισσας και κατάφεραν με γκολ στο ξεκίνημα περίπου κάθε ημιχρόνου να «κλειδώσουν» το τρίποντο και να φτάσουν τους 10 βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα.

Στον αντίποδα ο Ηρακλής Ψαχνών έκανε μια από τις χειρότερες εμφανίσεις του φέτος και δεν κατάφερε να απειλήσει τους γηπεδούχους, με εξαίρεση κάποιες αναλαμπές που έφεραν κλασικές ευκαιρίες οι οποίες πέρασαν ανεκμετάλλευτες, και πλέον μετά τη νέα ήττα του μπαίνει σε περιπέτειες και θα χρειαστεί άμεσα βαθμούς στα επόμενα παιχνίδια του πρωταθλήματος.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Φωκικός με το ξεκίνημα πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και θέλησε να απειλήσει την εστία του Τόλιου, την οποία και κατάφερε να παραβιάσει τελικά στο 15’ όταν ο Καλλέργης έκανε ανενόχλητος μια κούρσα 30 μέτρων και με αριστερό σουτ έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους.

Τα Ψαχνά θέλησαν να αντιδράσουν, προσπάθησαν με τους Αλεξάντροβιτς, Σέγκο και Ποκόνγκ να δημιουργήσουν κάποιες καταστάσεις στα καρέ του Βρονταρά ωστόσο το γκολ για την ομάδα του Αντώνη Πριόνα δεν ήρθε στα πρώτα 45 λεπτά του παιχνιδιού και έτσι ο Φωκικός είχε το προβάδισμα στο τέλος του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη οι Ευβοιώτες μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και απείλησαν στο 48’ με τον Μούσα Ποκόνγκ να χάνει μοναδική ευκαιρία από το ύψος του πέναλτι, στιγμή που ήταν η καλύτερη και τελευταία… αξιόλογη για τον Ηρακλή Ψαχνών στο παιχνίδι. Από τη στιγμή μάλιστα που Ηρακλής δεν κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, μοιραία δέχθηκε και δεύτερο γκολ στο 50’ από τον Δημητρίου ο οποίος με κοντινή προβολή διαμόρφωσε το τελικό 2-0 στην Άμφισσα.

Φωκικός (Μιχάλης Κασάπης): Βρονταράς, Θωμόπουλος, Χαλούλος, Δημητρίου, Κωστόπουλος, Σιάκκας, Σκαρίμπας, Καλλέργης, Διαμαντόπουλος (85' Φαρμάκης), Στόικος (70' Μπουλούλης), Ταμπάκης (88' Νικόλτσης).

Ηρακλής Ψαχνων (Αντώνης Πριόνας): Τόλιος, Ζουλιώτης, Πλάτανος, Ρεπετσάς, Μπακομήτρος, Σανόκο, Λιόσης (56' Ντελέκος), Σέγκος, Αλεξάντροβιτς, Τσοκάνης (67' Γανωτής), Ποκόνγκ (67' Πούρνος).

Τζόκοβιτς και Μπονμάτι θριάμβευσαν στα «Όσκαρ» των αθλητών - Αποκάλυψη ο Μπέλιγχαμ
Ρέντη: Βρέθηκαν χρήματα σε λογαριασμούς συγγενών των συλληφθέντων που δεν μπορούν να δικαιολογηθούν
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε το Game 1 των playoffs Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι Τελ Αβίβ
Η καρδιά των Πρωταθλητών Νάγκετς! Ανατροπάρα at the buzzer από το -20 κόντρα στους Λέικερς