«Καθάρισε» νωρίς ο Σύρος στη Φυλή

Με γκολ του Σύρου από τα… αποδυτήρια στο πρώτο λεπτό, ο Θρασύβουλος επικράτησε 1-0 του Βύζαντα Μεγάρων.

Η ομάδα της Φυλής πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα με αυτό το «τρίποντο». Το γρήγορο γκολ του Σύρου, πριν την ολοκλήρωση του πρώτου λεπτού της αναμέτρησης, έλυσε τα πόδια των συμπαικτών του. Στην πρώτη επίθεση του αγώνα, οι γηπεδούχοι κέρδισαν κόρνερ. Το εκτέλεσε ο Καρλόπουλος και ο Σύρος με δυνατή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους ο Θρασύβουλος συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και είχε κάποιες καλές στιγμές, αλλά το 1-0 διατηρήθηκε ως την ανάπαυλα. Στο δεύτερο 45λεπτο, ο Βύζας πίεσε για το γκολ της ισοφάρισης, με την ομάδα της Φυλής να γίνεται απειλητική με αντεπιθέσεις. Πολύ μεγάλες ευκαιρίες δεν σημειώθηκαν για καμία από τις δύο ομάδες και το 1-0 ήταν το τελικό σκορ.

Αξίζει να σημειωθεί πως το γήπεδο για ένα ακόμη παιχνίδι ήταν σχεδόν άδειο, καθώς ελάχιστοι αψήφησαν το κρύο και βρέθηκαν στις εξέδρες του γηπέδου της Φυλής. Δεν έλειψαν όμως και οι παρουσίες των Στέλιου Μανωλά, Νίκου Γκουλή, ενώ το παρών έδωσαν και οι Γιάννης Κατσίκης, Μάρκος Δήμος και Γιώργος Σίμος.

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΟΣ: Κασμερίδης, Σύρος, Σκόνδρας, Καλαμιώτης (70’ Νικολάου), Παγώνης, Βλάχος, Ροκάστλ, Βαγγελής, Ψιάνος (75’ Μουκίδης), Καρλόπουλος (58’ Καρράς), Ντακόλ.

ΒΥΖΑΣ ΜΕΓΑΡΩΝ:Μητρογιάννης, Φραγκής (78’ Παγώνης), Νταντάμης, Χριστοφιλέας, Λίτσης, Πέτρου, Μωυσίδης, Μουστάκης, Γεωργακόπουλος, Ροβίθης, Ηλιόπουλος.

Μαρία Αριστοτέλους: Βγαίνει νικήτρια στην τεράστια μάχη της
O θρυλικός Ρομάριο γυρίζει στα γήπεδα στα 58 του χρόνια!