Διπλό παραμονής για Πανθρακικό

Το πρώτο του «διπλό» πήρε στην Νίκαια  ο Πανθρακικός που επικράτησε 1-0 του Ιωνικού για την 22η αγωνιστική της Football League.

Οι γηπεδούχοι ήθελαν τη νίκη πάση θυσία, καθώς είναι στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας  και ευελπιστούσαν να πάρουν μία σημαντική… ανάσα για την παραμονή. Το «τρίποντο» ήταν «μονόδρομος» και για τους «πράσινους», οι οποίοι μάχονται και αυτοί για την σωτηρία τους.

Πιο δυνατά στο ματς  μπήκαν οι γηπεδούχοι  που είχαν και την πρώτη ευκαιρία στον αγώνα με τον Τόμας, ο όποιος επιχείρησε το σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Ανδριόλα. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν άμεσα με τον Σάμπαχ που έκανε δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα κατέλεξε μακριά από τα δοκάρια του Θεωδορόπουλου.

Ο ρυθμός στο πρώτο ημίχρονο έπεσε για περίπου δέκα λεπτά,  μέχρι το 31’ που ο  Τόμας έχασε  την μεγαλύτερη ευκαιρία στο ματς. Ο επιθετικός του Ιωνικού βρέθηκε προ κενής εστίας, αλλά το σουτ που έκανε έφυγε απελπιστικά άουτ! Ο Πανθρακικός πέτυχε γκολ με τον Ζησόπουλο στο 41’ αλλά ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στα πρώτα λεπτά της… επανάληψης, οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νωθρά, χωρίς πολλές φάσεις. Ωστόσο, ο Ούλμερς βρήκε τον τρόπο και στο 61’ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή.

Το παιχνίδι άρχισε να… ζωντανεύει μετά το γκολ των «πρασίνων», αφού ο Ιωνικός προσπάθησε να αντιδράσει με τον Αλβες, αλλά η μπάλα μετά το φουλ που εκτέλεσε κατέληξε δοκάρι στο 68’.

Ο Πανθρακικός έχασε τρομερή ευκαιρία με τον Ούλμερς στο 69’, ο όποιος πέρασε όποιον βρήκε στον δρόμο του, αλλά δεν μπόρεσε να «διπλασιάσει» τα τέρματα για την ομάδα του κι έτσι έμεινε το 1-0 που χάρισε την πρώτη εκτός έδρας νίκη στον Πανθρακικό.