Φουλ για play off η Eπανομή

Με κεκτημένη ταχύτητα από την… εξάρα με την οποία φιλοδώρησε την Παναχαϊκή, η Αναγέννηση Επανομής πέρασε και από τα Γιαννιτσά, κερδίζοντας με 1-0 την τοπική Αναγέννηση και σκαρφαλώνοντας στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Το ντέρμπι των δύο συνονόματων που μέχρι πριν τον αγώνα ισοβαθμούσαν στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας, είχε νικητές τους φιλοξενούμενους που με το σημερινό «τρίποντο» έφτασαν τους 20 βαθμούς και «έπιασαν» τον Πανθρακικό (που, πάντως, έχει έναν αγώνα λιγότερο).

Τα Γιαννιτσά ήταν περισσότερο κινητικά στο πρώτο ημίχρονο και έχασαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα στο 5ο λεπτό όταν η κεφαλιά του Σπαθάρα μετά από το φάουλ του Κυζιρίδη βγήκε άουτ.

Στο 30’ σε ένα εντυπωσιακό ανάποδο ψαλίδι του Γιόνδη ο Φιρινίδης στέλνει τη μπάλα κόρνερ, ενώ επτά λεπτά αργότερα (37’) σε ένα τακουνάκι του Γιόνδη ο Πεχλιβανίδης αποκρούει πάνω στη γραμμή.

37’ Μετά από πάσα του Παπαδόπουλου ο Γιόνδης με τακουνάκι σπρώχνει τη μπάλα προς τα δίχτυα, αλλά ο Πεχλιβανίδης έδιωξε πάνω στη γραμμή.

Στην επανάληψη, ανέβασε την απόδοσή της η Επανομή και στο 62’ κέρδισε το πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ ο Γκέσιος (χέρι του Σερέτη σε προσπάθεια του Καραγιάννη).

Τα Γιαννιτσά είχαν την ευκαιρία να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα στο 78ο λεπτό, αλλά ο Φιρινίδης απέκρουσε τη μπάλα στο πέναλτι που εκτέλεσε ο Κυζιρίδης.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κιοτζένης (Καβάλας). Εδειξε κίτρινες κάρτες στους Μπέκα, Τέλλο, Κυζιρίδη, Γιόνδη, Σπαθάρα, Κάτσε, Ασλανίδη.

ΑNAΓΕΝΝΗΣΗ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ: Βοσνιάδης, Ντατίδης, Θ. Παπαδόπουλος, Τέλλος, Σπαθάρας, Σερέτης, Μπαξεβάνος, Στεργίδης, Μπέκα (39' λ.τ Αποστολίδης), Κυζιρίδης (86' Τσίλης), Γιόνδης.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΕΠΑΝΟΜΗΣ: Φιρινίδης, Παγώνης, Πεχλιβανίδης, Παπαζούδης, Κουρδάκης, Ασλανίδης (88' Κουλίδης), Καραμανλής, Κάτσε (69' Γεωργιάδης), Ναλμπάντης (82' Πολίτης), Καραγιάννης, Γκέσιος.

Άρης: Χωρίς τέσσερις ολοκληρώνει την προετοιμασία του
Ολυμπιακός: Επική Marca! Έκανε δαφνοστεφανωμένο τον Μεντιλίμπαρ (pic)
Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε τον τελικό» (vid)
Ολυμπιακός: Η πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League φέρνει αναβολή στη Super League