Επανομή για φίλημα, Παναχαϊκή για κλάματα

Σε διασυρμό ανάγκασε την Παναχαϊκή η Αναγέννηση Επανομής, που την νίκησε με το ευρύ 6-1 στο «Νίκος Σαράφης», με τον Ναλμπάντη να πετυχαίνει τρία γκολ.

Η άμυνα των Πατρινών έκανε τραγικά λάθη ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, όπου κάθε επίθεση των γηπεδούχων ήταν άκρως επιτυχημένη, έχοντας τέσσερα γκολ (3’ Κάτσε, 26’, 30’ Ναλμπάντης, 40’ Δεινόπαπας) σε πέντε προσπάθειες. Η ομάδα του Ηλία Φυντάνη είχε ισοφαρίσει προσωρινά στο 22’ με τον Μενδρινό σε 1-1, αλλά στη συνέχεια… κατέρρευσε. Βέβαια, η Παναχαϊκή είχε δύο δοκάρια με τον Ουαταρά στο 43’ και τον Κυβελίδη στο 62’. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ναλμπάντης στο 70’ και ο Δεινόπαπας στο 85’ ολοκλήρωσαν τον θρίαμβο της Αναγέννησης Επανομής, διαμορφώνοντας το τελικό 6-1.

Καταιγιστικός ήταν ο ρυθμός του αγώνα στο «Νίκος Σαράφης» από το ξεκίνημα, με την Αναγέννηση Επανομής να είναι ιδιαιτέρως αποτελεσματική στο πρώτο ημίχρονο. Η Παναχαϊκή από την άλλη παρουσίασε μεγάλα κενά στην άμυνα τα οποία τα πλήρωσε… Μόλις στο 3’ η Αναγέννηση πήρε προβάδισμα στο σκορ, καθώς ο Κάτσε εκτέλεσε το φάουλ, ο Ανδρούτσος δεν εκτίμησε σωστά και η μπάλα κατέληξε στα  δίχτυα. Η απάντηση των Πατρινών ήρθε στο 21’ με τον Μενδρινό να ισοφαρίζει σε 1-1.

Στο 26’ και στο 30’ ο Ναλμπάντης ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-1, καθώς σε κάθε επίθεση των γηπεδούχων, η κατάληξη ήταν να σημειωθεί γκολ. Στο 40’ ο Δεινόπαπας μετά από φάουλ του Κάτσε έκανε το 4-1 με κοντινό σουτ. Η Παναχαϊκή προσπάθησε να αντιδράσει και στο 43’ ο Ουαταρά είχε δοκάρι με απευθείας εκτέλεση κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι έριξαν ρυθμούς, με την Παναχαϊκή να προσπαθεί να πιέσει για να πετύχει κάποιο γκολ και να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Στο 62’ ο Κυβελίδης είχε δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση φάουλ. Κι ενώ οι Πατρινοί πολιορκούσαν τα καρέ του Φιρινίδη, η Αναγέννηση βγήκε στο 70’ σε μια υποδειγματική αντεπίθεση, με τον Ναλμπάντη να σημειώνει το τρίτο προσωπικό του γκολ για το 5-1. Η συνέχεια του αγώνα είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Όμως οι γηπεδούχοι σημείωσαν και έκτο γκολ στο 85’ με τον Δεινόπαπα να παίζει το 1-2 με τον Καραμανλή και να διαμορφώνει το τελικό 6-1.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα:

{coveritlive}c53f5e5443{/coveritlive}

Οι διαιτητές των playoffs: Σλοβένος στο ΑΕΚ - Ολυμπιακός, Δανός στο Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ
Κύπελλο Ελλάδας, Παναθηναϊκός - Άρης: Τελικό με 8.000 κόσμο για κάθε ομάδα θέλει ο Καρυπίδης
Οι Μαξ Φερστάπεν και Σέρτζιο Πέρεζ σε αγώνα ταχύτητας στην... άμμο
Τελικός Κυπέλλου Ελλάδας: Κεκλεισμένων των θυρών το Παναθηναϊκός-Άρης λόγω του νέου νόμου