Πήρε το «Χ» στον Εύοσμο ο Φωκικός

Λίγες μέρες μετά την επίτευξη της παρθενικής του νίκης στο πρωτάθλημα της Football League ο Φωκικός έμεινε όρθιος στον Εύοσμο αποσπώντας ισοπαλία 1-1 από τον Αγροτικό Αστέρα, έχοντας μάλιστα προηγηθεί στο σκορ.

Η ομάδα της Αμφισσας φαίνεται πως έχει ξεπεράσει την αρχική… αμηχανία του νεοφώτιστου, έχει βρει τα πατήματά της και έχει αρχίσει να παίρνει μπροστά παίρνοντας βαθμούς και αποδίδοντας καλό ποδόσφαιρο.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 33ο λεπτό με εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Σιάκκα, αλλά με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Αγροτικός Αστέρας ισοφάρισε με τον Καρακατσάνη σε 1-1 που ήταν και το τελικό σκορ.

Ο Φωκικός ήταν περισσότερο επιθετικός από το ξεκίνημα του αγώνα και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους σε παθητικό ρόλο.

Θα μπορούσαν, μάλιστα, να ανοίξουν το σκορ στο 13ο λεπτό όταν σουτ του Καλλέργη, με εξουδετερωμένο τον τερματοφύλακα Λαμπάκη έδιωξαν την τελευταία στιγμή οι αμυντικοί των γηπεδούχων.

Αυτό που δεν κατάφερε στο 13’ το πέτυχε ο Φωκικός 20 λεπτά αργότερα με το πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Σιάκκας, δίνοντας στην ομάδα της Φωκίδας προβάδισμα στο σκορ.

Όμως, στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Καρακατσάνης αιφνιδίασε τους φιλοξενούμενους και με δυνατό σουτ ισοφάρισε για λογαριασμό του Αγροτικού Αστέρα σε 1-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Καλή η διαιτησία Κυριαζίδη (Εβρου).

Εδειξε κίτρινες κάρτες στους: Βοσκόπουλο, Μαργαρίτη, Σαμουηλίδη, Σκαρίμπα, Ταμπάκη και Θωμόπουλο

ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Γιώργος Κούτσης): Λαμπάκης, Σαρακατσάνης, Βοσκόπουλος, Μερεσιώτης, Σαμουηλίδης, Μαργαρίτης, Προβατίδης, Πετρίσεβιτς, Οκομούσης (52' Σαχινίδης), Τσάτσας (61' Σίνης), Βλαχόπουλος (79' Καπνίδης).

ΦΩΚΙΚΟΣ (Μιχάλης Κασάπης): Βαλσαμάκης, Σκαρίμπας (63' Δήμας), Ταμπάκης (82' Νικόλτσης), Στόικος, Θωμόπουλος, Χαλούλος (20' λ.τ Φαρμάκης), Παϊζάνος, Καλέργης, Σιάκκας, Δημητρίου, Κωστόπουλος.

Euroleague: Στην 8αδα η Μπασκόνια, "σκότωσε" την Βίρτους απ' το τρίποντο
Youth League: Πέρασε η Μίλαν και παίζει με Ολυμπιακό
Σερέλης: "Θέλουμε να κρατήσουμε την έδρα μας και να πάμε στο Βερολίνο"
Σπανούλης: "Είμαι περήφανος για τους παίκτες μου"