«Βασίλισσα» στη Μυτιλήνη η Βέροια

Στην πρώτη θέση της βαθμολογίας της Football League φιγουράρει η Βέροια μετά τη νίκη της με 1-0 στη Μυτιλήνη επί της Καλλονής και την παράλληλη ήττα του Πλατανιά στα Μέγαρα από τον Βύζαντα.

Ένα γκολ του Κάλβιν Κάντι στο 72’ ήταν αρκετό για την ομάδα της Ημαθίας να «πάρει κεφάλι» στη βαθμολογία της Football League μετά από 9 αγωνιστικές με 21 βαθμούς.

Ηταν η τέταρτη σερί νίκη για τη «Βασίλισσα του Βορρά» και αντίστοιχα το τέταρτο παιχνίδι χωρίς νίκη για την Καλλονή στο γήπεδό της.

Το παιχνίδι ήταν πολύ καλό σε όλη τη διάρκειά του με φάσεις εκατέρωθεν και τη Βέροια να έχει την υπεροχή, αλλά τους γηπεδούχους να είναι ιδιαίτερα επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις στο πρώτο ημίχρονο που έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Η είσοδος του Ταραχούλσκι με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου έδωσε ώθηση στην Καλλονή που βγήκε μπροστά και πήρε πρωτοβουλίες, ωστόσο το γκολ του Κάντι της έριξε το ηθικό και αντίστοιχα έδωσε φτερά στην Βέροια που έχασε ευκαιρίες να διπλασιάσει τα τέρματά της.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο σημαντικές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο να ανοίξουν το σκορ σε ένα δίλεπτο, αρχικά στο 5ο λεπτό, όταν ο Καλτσάς έβγαλε παράλληλη μπαλιά στον Λανγκλέ, αλλά αυτός παρά το γεγονός ότι ο Σουλογάνης ήταν εξουδετερωμένος έστειλε τη μπάλα άουτ από το ύψος της περιοχής.  Ένα λεπτό αργότερα (6’) ο Ολαϊτάν σούταρε από το ύψος του πέναλτι, αλλά ο Σουλογάνης απέκρουσε εντυπωσιακά.

Η Kαλλονή «απάντησε» στο 9’ με λόμπα του Λεοζίνιο που προσπάθησε χωρίς επιτυχία να «κρεμάσει» τον Καντιμοίρη.

Στο 21ο λεπτό ο Μανούσος βρέθηκε απέναντι από τον Καντιμοίρη, όμως το πλασέ του βρήκε σε πόδι αμυντικού και κατέληξε σε κόρνερ.

Η Βέροια ζήτησε πέναλτι στο 29ο λεπτό σε πέσιμο του Καλτσά μέσα στην περιοχή, αλλά ο διαιτητής Τζήλος έδειξε «παίζετε».

Στο 57ο λεπτό ο Ταραχούλσκι έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ για την Καλλονή όταν σε σέντρα του Βλαστέλλη από αριστερά η κεφαλιά που πραγματοποίησε βγήκε άουτ.

Κι ενώ οι γηπεδούχοι είχαν βγει με αξιώσεις στην επίθεση, η αναποφασιστικότητα του Σουλογάνη που πραγματοποίησε καθυστερημένα την έξοδο από την εστία του  στο 72ο λεπτό στοίχισε στην Καλλονή, καθώς ο Κάντι πρόλαβε τον τερματοφύλακα της νησιωτικής ομάδας και με πλασέ έγραψε το 0-1 που ήταν και το τελικό σκορ.

Mε λαθη η διαιτησία του Λαρισαίου που είχε βοηθούς τους Καραμπούλα και Παπαδημητρίου. Εδειξε κίτρινες κάρτες στους Πάεζ, Τραορέ, Μανούσο, Μανουσάκη, Κριπιντίρη, Χατζόπουλο, Αμαραντίδη, Γεωργιάδη και Καλογέρη.

ΚΑΛΛΟΝΗ: Σουλογάνης, Καρακώστας, Τραορέ, Πάεζ (56' Μήτσης), Χατζόπουλος, Μανούσος, Μανουσάκης, Λεοζίνιο (53' Ταραχούλσκι), Κριπιντίρης, Μαρσέλο, Βλαστέλλης (69' Ντος Σάντος).

ΒΕΡΟΙΑ: Καντιμοίρης, Σαμαράς, Μπάρμπας, Αμαραντίδης, Γεωργιάδης, Βεργώνης, Καλογέρης, Καλτσάς (73' Τάντιτς), Λανγκλέ, Ολαϊτάν (81' Μπαργκάν), Κάντι (90+1' Τζημογιάννης).