«Λάμψη» Αστέρα στον Εύοσμο

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γέσιτς ο Αγροτικός Αστέρας πήρε το πολυπόθητο τρίποντο απέναντι στη Βέροια με 3-2.

Ο Αγροτικός Αστέρας, υποδέχτηκε τη Βέροια στη 22η αγωνιστική της Football League με τις δύο ομάδες να θέλουν την νίκη για διαφορετικούς λόγους.  Για τον Αγροτικό Αστέρα ήταν…  «τελικός», ενώ για τη Βέροια το τρίποντο  ήταν η μεγάλη της ευκαιρία να ανασάνει στη βαθμολόγια.

Με τρία γκολ στα πρώτα δεκαπέντε λεπτά, η ομάδα του Ευόσμου δεν δυσκολεύτηκε να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης με αποτέλεσμα  να απομακρυνθεί από τις θέσεις του υποβιβασμού.

Μόλις στο 6ο λεπτό οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Γέσιτς, μετά από ασίστ του Στεφανίδη στην πρώτη ουσιαστικά ευκαιρία του αγώνα. Μετά από τρία λεπτά και συγκεκριμένα στο 9ο λεπτό το σκηνικό ήταν διαφορετικό. Αυτή τη φορά ο Γέσιτς ήταν αυτός που έφτιαξε το γκολ με τον Στεφανίδη να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Συμεωνίδη με προβολή από το ύψος της περιοχής. Σκόρερ του τρίτου γκολ ήταν και πάλι ο Γέσιτς στο 16’, αυτή τη φορά ύστερα από ασίστ του Γκόμεζ μετά από αντεπίθεση. Στη συνέχεια η Βέροια προσπάθησε για να μειώσει με τον Κυκερίδη να περνάει στο ματς τον Κουτσοσπύρο στη θέση του Αμαραντίση και να τα παίζει όλα για όλα. Το γκολ της Βέροιας ήρθε στο 40ο λεπτό της αναμέτρησης μετά από κόρνερ του Μπλαζέφσκι, όταν ο Μπάρμπας με ωραία κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Λαμπάκη.

Στην επανάληψη η Βέροια μπήκε δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία στο 51΄ όταν οι αμυντικοί του Αστέρα απομάκρυναν τη μπάλα πάνω από τη γραμμή. Η συνέχεια είχε ένα πρωταγωνιστή στο γήπεδο και αυτή ήταν η Βέροια που δημιούργησε αρκετές φάσεις προκειμένου να πετύχει κάτι καλύτερο στον αγώνα, όμως η αμυντική λειτουργία σε συνδυασμό με τον Λαμπάκη δεν επέτρεψαν την ομάδα του Εύοσμου να φύγει από το γήπεδο χωρίς τους τρεις βαθμούς της νίκης. Το μόνο που κατάφερε η «βασίλισσα του Βορρά» ήταν να μειώσει σε 3-2 στις καθυστερήσεις του αγώνα, μετά από σουτ του Κουτσοσπύρου.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του παιχνιδιού πατώντας ΕΔΩ.

Το πάθος πίσω από τη Νο1 super premium τεκίλα στον κόσμο
ΑΕΚ - Παναθηναϊκός: «Να δώσουμε ο,τι έχουμε, χωρίς να θέσουμε σε κίνδυνο την ομάδα»
Ξέφρενο πάρτι στο Μιλάνο για το 20ό πρωτάθλημα της Ίντερ (vids+pics)
Παναθηναϊκός AKTOR: Μήνυμα της ΚΑΕ με συστάσεις και... εκπλήξεις προς τον κόσμο