Νίκη - «ανάσα» με χατ-τρικ του Τσιμπάμπα

Βαθμολογική ανάσα πήρε η Λάρισα στο AEL FC Arena με την νίκη της με 5-2 επί της Αναγέννησης Επανομής με χατ τρικ του Ζοέλ Τσιμπάμπα σε ένα χορταστικό παιχνίδι.

Ο Κονγκολέζος επιθετικός συνεχίζοντας τις καλές εμφανίσεις πέτυχε τρία γκολ στη νίκη της ομάδας του (τα άλλα δύο ο Σαϊτιώτης) και οδήγησε την ομάδα του στην επιτυχία που της επιτρέπει να ατενίζει με περισσότερη αισιοδοξία το μέλλον, αφού διασκέδασε με τον καλύτερο τρόπο την ήττα της την προηγούμενη αγωνιστική από τον Πανσερραϊκό και μπορεί να ατενίζει με περισσότερη αισιοδοξία το μέλλον.

Η Επανομή, πάντως, αδικείται από το τελικό αποτέλεσμα, καθώς κόντραρε στα ίσα την ΑΕΛ, είχε δοκάρι στο 85ο λεπτό με τον Παπαστεργίου, ενώ διαμαρτύρεται πως στο δεύτερο γκολ των «βυσσινί» με το οποίο ισοφάρισαν σε 2-2, ο Αραμπατζής δεν τήρησε το φερ πλέι (έβγαλε τη σέντρα στον Τσιμπάμπα, ενώ ο αντίπαλος παίκτης - Δεινόπαπας - βρισκόταν στο έδαφος).

Ο Τσιμπάμπα άνοιξε το σκορ στο 28’ με προβολή από κοντά, αλλά η Αναγέννηση ισοφάρισε στην εκπνοή του ημιχρόνου με τον Γκέσιο (σέντρα του Δεινόπαππα από αριστερά) και οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη, η Αναγέννηση πήρε κεφάλι στο σκορ όταν ο Δεινόπαππας εκμεταλλεύτηκε γλίστρημα του Κατσιαρού, και με πλασέ απέναντι από τον Σωτηρίου έγραψε το 1-2.

Όμως, ο Τσιμπάμπα με δύο προσωπικές ενέργειες μέσα σε τέσσερα λεπτά (64’, 68’) έφερε ξανά τη Λάρισα μπροστά στο σκορ με 3-2.

Το τελικό 5-2 έγραψε ο Σαϊτιώτης με δύο προσωπικά τέρματα στο 87ο λεπτό του αγώνα και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Τσιμπάμπα πέτυχε και 4ο τέρμα που όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ, στο 44ο λεπτό, μετά από φάουλ του Κατσιαρού.

ΛΑΡΙΣΑ: Σωτηρίου, Αραμπατζής, Ταλ, Κολοβέτσιος (48' λ.τ Χατζής), Κατσιαρός, Νεμπεγλέρας, Μπόα Μόρτε, Σιατραβάνης (62' Σαϊτιώτης), Τσιμπάμπα (78' Ααράμπ), Σεσίνια, Ζεκίνια.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΕΠΑΝΟΜΗΣ: Φιρινίδης, Παπαστεργίου, Γεωργίου (83' Πολίτης), Κουρδάκης, Καρλάο, Ασλανίδης, Δεινόπαππας, Καραμανλής, Τράκις, Γκέσιος, Ναλμπάντης (74' Κάτσε).

Παναθηναϊκός AKTOR: Ρεκόρ καριέρας ο Σλούκας
Στο Βερολίνο, με στάση Βελιγράδι, θα είναι… ωραία!
Ανοιχτό γάμο στην Πύλο κάνει ο Γιάννης Αντετοκούνμπο!
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Το ρεκόρ της «Ένωσης» κόντρα στους «πράσινους» και το ματς καριέρας του Ελίασον