Μοιράστηκαν βαθμούς, αλλά όχι εντυπώσεις, Βύζας και Καλλονή

Ισόπαλο 1-1 έληξε το παιχνίδι στα Μέγαρα ανάμεσα στον Βύζαντα και την Καλλονή, για την 8η αγωνιστική της Football League.

Το ισόπαλο αποτέλεσμα μπορεί να χαρακτηριστεί ως επιτυχία για τον Βύζαντα, καθώς η ομάδα των Μεγάρων «κατέβηκε» στο παιχνίδι με υπηρεσιακό προπονητή, τον Δημήτρη Οικονόμου, ενώ όλοι οι ποδοσφαιριστές της ομάδας είναι απλήρωτοι. Πάντως, αν μια ομάδα δικαιούταν τη νίκη, αυτή ήταν η Καλλονή, η οποία είχε περισσότερες ευκαιρίες.

Ελαφρώς καλύτερη ήταν η Καλλονή στο πρώτο ημίχρονο και μάλιστα είχε μια πολύ καλή ευκαιρία στο 4', όταν μετά από σέντρα του Ντος Σάντος, ο Αρκουμάνης παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ.

Η κακή κατάσταση του αγωνιστικού χώρου δυσκόλευε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών και των δύο ομάδων, ενώ στο παιχνίδι υπήρχαν και αρκετές δυνατές «μονομαχίες».

Οι φιλοξενούμενοι είχαν και δεύτερη καλή ευκαιρία στο πρώτο μέρος, στο 40', όταν μετά από λάθος της άμυνας του Βύζαντα, ο Μανουσάκης βγήκε τετ α τετ με τον Μητρογιάννη, αλλά ο τερματοφύλακας της ομάδας των Μεγάρων μπλόκαρε την μπάλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυνατά και στο 61' κατάφερε να παραβιάσει την εστία της Καλλονής, με σουτ του Ηλιόπουλου.

Η κίνηση του Λουτσιάνο στο 69' να περάσει στο γήπεδο τον Βλαστέλλη στη θέση του Λεοζίνιο αποδείχθηκε πολύ καλή, καθώς έξι λεπτά αργότερα, στο 75', ο ποδοσφαιριστής της Καλλονής με απευθείας σουτ, μετά από σέντρα του Χατζόπουλου, έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Η Καλλονή είχε μεγάλη ευκαιρία στο τέλος και πιο συγκεκριμένα στο 86' για να πάρει τη νίκη, ωστόσο το σουτ που έκανε ο Τριανταφύλλου από το ύψος της μικρής περιοχής, έδιωξε σε κόρνερ ο Μητρογιάννης.

ΒΥΖΑΣ ΜΕΓΑΡΩΝ: Μητρογιάννης, Γκούμας, Αρκουμάνης, Μουστάκης (93' Μουστάκης), Λίτσης (85' Ρούσος), Ροβίθης (79' Στρατάκης), Πέτρου, Μωυσίδης, Πλάτανος, Χριστοφιλέας, Ηλιόπουλος.

ΚΑΛΛΟΝΗ: Σουλογάνης, Καρακώστας, Τραορέ, Τζιωρτζόπουλος, Σκάγκλια, Χατζόπουλος, Μαρσέλο, Λεοζίνιο (69' Βλαστέλλης), Μανούσος, Μανουσάκης, Ντος Σάντος (65' Τριανταφύλλου).

Οι διαιτητές των playoffs: Σλοβένος στο ΑΕΚ - Ολυμπιακός, Δανός στο Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ
Κύπελλο Ελλάδας, Παναθηναϊκός - Άρης: Τελικό με 8.000 κόσμο για κάθε ομάδα θέλει ο Καρυπίδης
Οι Μαξ Φερστάπεν και Σέρτζιο Πέρεζ σε αγώνα ταχύτητας στην... άμμο
Τελικός Κυπέλλου Ελλάδας: Κεκλεισμένων των θυρών το Παναθηναϊκός-Άρης λόγω του νέου νόμου