Ανεβαίνουν τα «Λιοντάρια»!

Με γκολ του Νέστορα Στεφανίδη στο 12΄, ο Πανσερραϊκός επικράτησε του Διαγόρα Ρόδου με 1-0 και «σκαρφάλωσε» στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Football League.

Το 2x2 έκαναν τα «Λιοντάρια» κόντρα στα… πιτσιρίκια των Ροδιτών, οι οποίοι στάθηκαν αξιοπρεπέστατα στην πόλη των Σερρών και δυσκόλεψαν τους παίκτες του Παύλου Δημητρίου.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο από την έναρξη του αγώνα και μόλις στο πρώτο λεπτό ο Στεφανίδης μετά από σέντρα του Ντιόγκο έχασε σημαντική ευκαιρία για να ανοίξει από το… καλημέρα το σκορ.

Ότι δεν κατάφερε στο πρώτο λεπτό, το έκανε στο 12΄, όταν μετά από εξαιρετική ασίστ από τον Ανάκογλου, ο έμπειρος στράικερ με πλασέ μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Πονηρού.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πολύ κοντά στην ισοφάριση στο 17΄, όταν ο Λερογιάννης από θέση τετ-α-τετ έστειλε την μπάλα άουτ. Ο Διαγόρας συνέχισε να πιέζει και στο 45΄ έχασε ακόμη μια καλή ευκαιρία για να με τον Γουμάγια να διώχνει σε κόρνερ την κεφαλιά του Πουλόπουλου.

Στην επανάληψη ο Πανσερραϊκός ανέκτησε και πάλι την υπεροχή του αγώνα, ωστόσο δεν μπορούσε να «τρυπήσει» την άμυνα του αποδεκατισμένου Διαγόρα, ο οποίος με αντεπιθέσεις προσπαθούσε να φανεί απειλητικός.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία του δευτέρου ημιχρόνου, σημειώθηκε στο 81΄ όταν ο Τσαούσης έκανε τη σέντρα, ο Βουτσιάς με κεφαλιά-πάσα βρήκε τον Στεφανίδη, ωστόσο, το σουτ του τελευταίου αποσόβησε ο Πονηρός.

Πλέον, στις Σέρρες στρέφουν την προσοχή τους στον αγώνα της επόμενης αγωνιστικής με την ΑΕΛ Καλλονής, ενώ οι Ροδίτες υποδέχονται τον Βύζα Μεγάρων.

Πανσερραϊκός: Γουμάγιας, Τριανταφύλλου, Ντιόγκο, Μιλένκοβιτς, Σαλαμαστράκης, Γκόμεζ (75' Τσαούσης), Στεφανίδης, Ανάκογλου (89' Μουσικάκης), Περπερίδης, Βρούτσινα (60' Βουτσιάς), Παντελιάδης.

Διαγόρας Ρόδου: Πονηρός, Μαριεττάκης (75' Παπαδημητρίου), Πουλόπουλος, Μουσταφίδης, Μπαούρης, Καρπαθάκης, Αυγενικού, Μπακάλης, Επιφανής (62' Βουκαϊλοβιτς), Χατζηκοσμάς, Λερογιάννης (81' Ρούσσος).