Απόδραση Επανομής από τον Εύοσμο

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη, την πρώτη της στο πρωτάθλημα, πανηγύρισε η Αναγέννηση Επανομής η οποία επικράτησε 2-1 του Αγροτικού Αστέρα στον Εύοσμο.

{textlink02}

Η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη έφτασε έτσι τους 9 βαθμούς και φιγουράρει στην 4η θέση του πίνακα της Football League, την ώρα που ο Αγροτικός έχει ήδη μείνει αρκετά πίσω και συγκεκριμένα στην 13η θέση με τέσσερις βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι έβαλαν τις βάσεις από το πρώτο μέρος. Στο 17', ο Τιάγκο επιχείρησε απευθείας εκτέλεση φάουλ και η μπάλα βρήκε πρώτα το οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια κατέληξε άουτ. Εννιά λεπτά αργότερα, όμως, στο 26', ο ίδιος παίκτης άνοιξε το σκορ με κοντινό πλασέ. Πριν καν προλάβουν να συνέλθουν οι παίκτες του Αγροτικού, η Επανομή πέτυχε και δεύτερο τέρμα, το οποίο ωστόσο αμφισβητήθηκε έντονα από τους γηπεδούχους. Ο Ναλπάντης από ελεγχόμενη θέση οφσάιντ, πάσαρε στον Γκιέσιο και αυτός δεν δυσκολεύτηκε από κοντά να κάνει το 2-0.

Η Αναγέννηση θα μπορούσε να πετύχει και τρίτο γκολ στο 34', αν ο Δεινόπαπας κέρδιζε σε τετ α τετ τον Λαμπάκη. Κι εκεί που όλα έδειχναν ότι οι φιλοξενούμενοι είχαν σχεδόν καθαρίσει το ματς, ο Αγροτικός μείωσε στο 44' με προβολή του Στεφανίδη και το δεύτερο ημίχρονο απέκτησε ενδιαφέρον. Η ομάδα του Ευόσμου ήταν καλύτερη στην επανάληψη, πάλεψε για την ισοφάριση, αλλά τόσο ο Παμπόε στο 54' όσο και ο Τσουκαλίδης στο 84' δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Φιρινίδη που κράτησε το 2-1 και βοήθησε την Αναγέννηση να πανηγυρίσει μια σημαντική εκτός έδρας νίκη.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το ματς με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Καρλάο στο 94' με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Λίβερπουλ: Θέλει Σλοτ στη θέση του Κλοπ ο Φαν Ντάικ
Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ