Μοιρασιά στο «σμαραγδένιο νησί»

Τι και αν ο Διαγόρας μπήκε σε θέση οδηγού δύο φορές, ο Φωκικός βρήκε ισάριθμές απαντήσεις στο πρόσωπο του Νικόλτση, δραπετεύοντας με τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2) από το «σμαραγδένιο νησί», για την τέταρτη αγωνιστική της Football League.

Παρά το γεγονός πως την ώρα που ήταν προγραμματισμένη η πρώτη σέντρα, η διεξαγωγή της αναμέτρησης ήταν στον… αέρα αφού δεν είχε πέσει το… παραδάκι στους διαιτητές από τη διοίκηση του Γηραιού, η επιταγή μπήκε τελικά στην τσέπη του άρχοντα της αναμέτρησης, η σφυρίχτρα βγήκε από αυτήν με δεκαπέντε λεπτά καθυστέρηση και ο αγώνας όχι μόνο ξεκίνησε, αλλά συνοδεύτηκε με τους καλύτερους οιωνούς!

Πριν καν ιδρώσει η πρώτη φανέλα, ο Φαμπίνιο φιλούσε τη δική του εκτελώντας τους φιλοξενούμενους αφού πρώτα τους  είχε στήσει στα έντεκα βήματα (χέρι αμυντικού του Φωκικού μετά από σέντρα του Μπακάλη! Δέκα μόλις λεπτά ωστόσο κράτησε η χαρά των Ροδίτων, αφού στο 12΄ η ομάδα της Άμφισσας έφθασε στην ισοφάριση με τον Νικόλτση, μετατρέποντας σε ασίστ την όμορφη πάσα του Σιάκκα.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι φιλοξενούμενοι, με σαφώς ανεβασμένη ψυχολογία, πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, ωστόσο ο Διαγόρας ήταν αυτός που έφθασε μια ανάσα από το γκολ, με τον Βαλσαμάκη ωστόσο να συμμαχεί με το αριστερό δοκάρι του στο σουτ του αρκετά δραστήριου Φαμπίνιο στο 37΄.

Και ενώ για περίπου μισή ώρα δεν δημιουργήθηκε… υποψία ευκαιρίας, ο Λερογιάννης ήταν αυτός που έδειξε πως γίνεται στον Βραζιλιάνο, δίνοντας και πάλι προβάδισμα στην ομάδα του  στο 65΄με δυνατό σουτ! Αν ωστόσο ο Νικόλτσης την πρώτη φορά χρειάστηκε κάτι παραπάνω από δέκα λεπτά τώρα, μείωνε αισθητά τον χρόνο… αντίδρασης του αφού δεν του πήρε περισσότερο από ένα για να φέρει και πάλι το ματς στα ίσια με ατομική προσπάθεια!

Από τη στιγμή μάλιστα που ο Φωκικός ισοφάρισε και στα δοκάρια με τον Βαβάτσικο στο 76΄, ενώ οκτώ λεπτά αργότερα ο Καλλέργης δεν κατάφερε να νικήσει τον Πονηρό σε διπλή ευκαιρία, το 2-2 ήταν αυτό που σφράγισε τις προσπάθειες των 22 ποδοσφαιριστών με τον Φωκικό να κατακτά τον πρώτο του βαθμό στη Football League (σε δύο αγώνες) και τον Διαγόρα να μένει στα μεσαία προς χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας με τέσσερις.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΡΟΔΟΥ: Πονηρός, Μπακάλης, Πουλόπουλος, Καρπαθάκης, Φαμπίνιο, Επιφάνης (87΄ Μαριεττάκης), Μουσταφίδης, Χατζηκοσμάς, Αυγενικού, Λερογιάννης (83΄ Ρούσσος), Ματεντζίδης (77΄ Μπαούρης).

ΦΩΚΙΚΟΣ: Βαλσαμάκης, Χαλούλος, Δημήτρης, Δημητρίου, Κωστόπουλος, Σιάκκας, Ταμπάκης (46΄ Βαβάτσικος), Δήμας, Στόικος (57΄ Σκαρίμπας), Φροξυλιάς (70΄ Καλλέργης), Νικόλτσης.