Εδειξαν τα… νύχια τους τα «λιοντάρια»

Να επιστρέψει άμεσα στη Super League θέλει ο Πανσερραϊκός και φροντίζει να το καταστήσει σαφές από την αρχή της χρονιάς, σημειώνοντας τη δεύτερη νίκη του, με 3-1 επί της αξιόμαχης Αναγέννησης Επανομής.

Το παιχνίδι ξεκίνησε δυνατά στις Σέρρες, αν και στις εξέδρες του γηπέδου βρέθηκαν περίπου 700 θεατές. Στο 5’ ο Ορφανός κέρδισε το φάουλ, όμως τραυματίστηκε αρκετά σοβαρά και έγινε αλλαγή. Οι πρώτες εκτιμήσεις κάνουν λόγο για ρήξη πρόσθιου χιαστού. Πάντως, ο Στεφανίδης στο 7’ εκτέλεσε το φάουλ και άνοιξε το σκορ, για το 1-0 του Πανσερραϊκού.

Μετά το πρώτο… σοκ, η Αναγέννηση Επανομής ανέβασε στροφές και με την συμπλήρωση του ημιώρου κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση σε 1-1 με πλασέ του Τάσιο, ύστερα από λάθος των παικτών των γηπεδούχων.  Όμως η χαρά των φιλοξενούμενων δεν κράτησε πολύ, καθώς στο επόμενο λεπτό τα «λιοντάρια» πήραν εκ νέου το προβάδισμα. Ο Τριανταφύλλου έκανε τη σέντρα και ο Βρούτσινα από κοντά, έκανε το 2-1. Ο Κροάτης επιθετικός είχε και δοκάρι στο 44’, όμως το σκορ δεν άλλαξε ως το τέλος του ημιχρόνου.

Ο καλός ρυθμός συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Δημητρίου να αναγκάζεται στο 52’ να κάνει κι άλλη αλλαγή λόγω τραυματισμού, καθώς ο Ντα Κόστα αποχώρησε και πέρασε στη θέση του ο Ζορντάο Ντιόγκο. Και οι δύο ομάδες στη συνέχεια έχασαν κάποιες ευκαιρίες για να σκοράρουν, ωστόσο φαινόταν πως δεν θα σημειωθεί άλλο τέρμα. Ομως στο 90’ οι γηπεδούχοι έκλεψαν την μπάλα στον χώρο του κέντρου, ο Ανάκογλου έδωσε ασίστ στον Βουτσιά, ο οποίος με σουτ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Γουμάγιας, Μιλένκοβιτς, Γκόμεζ, Βρούτσινα, Σαλαμαστράκης, Στεφανίδης (79’ Βουτσιάς), Τριανταφύλλου, Ορφανός (12’ Ντα Κόστα/ 52’ Ντιόγκο), Παντελιάδης, Περπερίδης, Ανάκογλου

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΕΠΑΝΟΜΗΣ: Φιρινίδης, Μαυροματίδης, Γεωργιάδης (74’ Τζούμπερ), Καρλάο, Παπαζούδης (85’ Ναλμπάντης), Πεχλιβάνης, Καραμανλής, Δεινόπαππας, Γεωργίου, Τάσιο, Τιάγκο