Χόρευε… στη βροχή η Βέροια

Στην κορυφή της βαθμολογίας στρογγυλοκάθισε η Βέροια έπειτα από την σπουδαία νίκη επί του Πιερικού με 1-3 μέσα στην Κατερίνη. Με τους Ολαϊτάν – Κάντι να… χορεύουν στη βροχή η «Βασίλισσα του Βορρά» δεν άφησε περιθώρια στους γηπεδούχους.

Η επισφράγιση της ανωτερότητας της Βέροιας απέναντι στον Πιερικό άργησε για ένα ημίχρονο, ωστόσο επιβεβαιώθηκε μέσα σε ένα τέταρτο στο δεύτερο ημίχρονο. Η ομάδα της Ημαθίας βρέθηκε πίσω στο σκορ πολύ νωρίς, καθώς στο 3΄ο Πέντα έδωσε έτοιμο γκολ στον Κουτσοσπύρο που με κεφαλιά «πλήγωσε» την πρώην ομάδα του.

Η αντίδραση της Βέροιας μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου δεν ήρθε ποτέ, αφού οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να φτάσουν με αξιώσεις στην εστία του Πιερικού. Εντούτοις, η εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου ήταν εντελώς διαφορετική. Το γήπεδο… έγειρε προς την περιοχή των γηπεδούχων, οι οποίοι δεν μπόρεσαν να σταματήσουν τους καταπληκτικούς συνδυασμούς των Κάντι και Ολαϊτάν.

Η ισοφάριση για τη Βέροια ήρθε στο 58΄με τον Κάντι να παίρνει τη μπάλα μέσα στην περιοχή και με υπέροχη κίνηση να την στέλνει με πλασέ στα δίχτυα. Αυτή ήταν η αρχή του τέλους για τον Πιερικό, ο οποίος παραδόθηκε στις ορέξεις των «κυανέρυθρων». Στο 62΄ο Καλτσάς έδωσε το προβάδισμα με σουτ στην Βέροια και το παιχνίδι «κλείδωσε» υπέρ των φιλοξενούμενων στο 74΄με σουτ του Ολαϊτάν.

Η Βέροια έκανε το «3 στα 3» και καμαρώνει στην κορυφή της βαθμολογίας πιστοποιώντας ότι διαθέτει πολύ καλή ομάδα. Αντιθέτως, ο Πιερικός μένει με την καλή εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου που δεν του έφτασε για να πάρει κάτι καλό από αυτό το ματς.

Θυμηθείτε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα πατώντας ΕΔΩ.