Τα εύκολα… δύσκολα η Βέροια απέναντι στην Παναχαϊκή

Η «Βασίλισσα του Βορρά» επικράτησε 2-1 της Παναχαϊκής στο ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής, αν και πήγε παραλίγο να… βγάλει μόνη της μάτια της.

Οι ποδοσφαιριστές της Παναχαϊκής μετά την ήττα από τον Πλατανιά Χανίων είχαν υποσχεθεί ότι θα επέστρεφαν άμεσα στα νικηφόρα αποτελέσματα. Η Βέροια, όμως είχε αντίθετη άποψη… Οι «κυανέρυθροι» μετά τη νίκη επί του Βύζαντα στην πρεμιέρα εκμεταλλεύτηκαν τη δύναμη της έδρας τους και επικράτησαν 2-1, αν και έκαναν τα εύκολα δύσκολα στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και εκμεταλλεύτηκαν την πολύ κακή αμυντική λειτουργία των «κοκκινόμαυρων». Με πρωταγωνιστές τους Καλτσά, Ολαϊτάν, Κάντι είχαν από το ξεκίνημα τον έλεγχο και φρόντισαν να «εκτελέσουν» τον Αρκάντιους Μάλαρτζ με τους Μπάρμπα (25’), Ολαϊτάν (44’).

Το έργο της Βέροιας έγινε ακόμα πιο εύκολο μετά την αποβολή του Ουρτάδο (54’), όμως ανεξήγητα οι παίκτες του Δημήτρη Καλαϊτζίδη οπισθοχώρησαν μετά το 80’. Φυσικά, η Παναχαϊκή δεν θα μπορούσε να αφήσει ανεκμετάλλευτη την ευκαιρία. Καλύτερη στο δεύτερο 45λεπτο, μείωσε με πέναλτι του Φουρτάδο στο 86’ και στα τελευταία λεπτά απείλησε να ισοφαρίσει. Δυστυχώς, όμως για τους παίκτες του Μουράτ Σεροπιάν, η αντίδραση ήρθε αργά και η ομάδα της Ημαθίας έφτασε στο πολυπόθητο τρίποντο και στην κορυφή.

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης Βέροια - Παναχαϊκή, όπως την περιέγραψε το Onsports πατώντας ΕΔΩ.

Για να έχετε πλήρη πρόσβαση στις κυριότερες ειδήσεις της ημέρας και μέσα από τη σελίδα σας στο Facebook, κάντε LIKE στο Onsports πατώντας ΕΔΩ.

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Ο Τερίμ θα περιμένει τον Μπερνάρ μέχρι την τελευταία στιγμή
Παναθηναϊκός AKTOR: "Πληγώθηκε" από τα λάθη του και από τους διαιτητές και break η Μακάμπι
Χαμός στο NBA: Ο αδερφός του Γιόκιτς έριξε μπουνιά σε θεατή στο Νάγκετς – Λέικερς (video)
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Προπονήθηκαν Γκατσίνοβιτς, Στάνκοβιτς, πριν το ντέρμπι κορυφής στη Super League