Θεαματική η Καλλονή, αλλά στο 2-2 με την Καλλιθέα

Η ΑΕΛ Καλλονής έπαιξε για δεύτερο σερί ματς επιθετικό ποδόσφαιρο, όμως η Καλλιθέα έφυγε από τη Μυτιλήνη με τον βαθμό και έμεινε αήττητη στο πρωτάθλημα.

Συναρπαστικό ήταν το παιχνίδι της Κυριακής (06/11) στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης ανάμεσα στην ΑΕΛ Καλλονής και την Καλλιθέα. Μετά την ήττα (1-0) της πρεμιέρας απέναντι στον Πανθρακικό η ομάδα της Λέσβου παρουσία 1.500 και πλέον φιλάθλων της αναζητούσε την πρώτη της νίκη στη Football League, όμως έμεινε με το χειροκρότημα του κόσμου που αναγνώρισε την προσπάθεια απέναντι στη μαχητική Καλλιθέα.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα στη μεσαία και την επιθετική γραμμή και βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 19’. Ο Τραορέ έκανε το λάθος και ο Κατσίκης με πλασέ άνοιξε το σκορ για την Καλλιθέα. Τρία λεπτά αργότερα η αθηναϊκή ομάδα έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Ντακόλ, στο 32’ ο Τριανταφύλλου έδιωξε πάνω στη γραμμή τη μπάλα σε κεφαλιά του Πρίπου και στο 33’ ο Ντακόλ είχε δοκάρι…

Η είσοδος των Μανούσου, Μανουσάκη στο δεύτερο ημίχρονο έκανε πιο επιθετική την ΑΕΛ Καλλονής. Έτσι, στο 57’ ήρθε η ισοφάριση. Ο Μανούσος ανατράπηκε μέσα στην περιοχή και ο Λεοζίνιο από την άσπρη βούλα έφερε το ματς στα ίσα. Η Καλλιθέα, όμως στο 64’ πήρε εκ νέου το προβάδισμα με τον ίδιο τρόπο. Ο Καρακώστας ανέτρεψε τον Κατσίκη και ο Καλτσάς ευστόχησε στο πέναλτι.

Παρά τη νέα ψυχρολουσία η ΑΕΛ Καλλονής δεν το έβαλε κάτω. Στο 68’, λοιπόν, ο Λεοζίνιο σέντραρε από δεξιά και ο Καρακώστας με κεφαλιά νίκησε τον Τακίδη. Στο 72’ ακυρώθηκε γκολ του Τριανταφύλλου, με τον διαιτητή να βλέπει επιθετικό φάουλ, ενώ τα πράγματα για τους γηπεδούχους έγιναν δύσκολα όταν στο 80’ ο Γάλας αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Αμφότερες οι ομάδες είχαν παράπονα από τον διαιτητή Βάτσιο (Δυτ. Αττικής) λόγω των πολλών καρτών που έδειξε. Αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Γάλας στο 80’ ενώ κίτρινες είδαν και οι Σκάγκλια, Μαρσέλο, Χατζόπουλος, Καρακώστας.

ΑΕΛ ΚΑΛΛΟΝΗΣ (Λουτσιάνο Ντε Σόουζα): Σουλογάνης, Τραορέ, Καρακώστας (70' λ.τ Χατζόπουλος), Γάλας, Τζιωρτζιόπουλος (46' Μανουσάκης), Κριπιντίρης (46' λ.τ Μανούσος), Μαρσέλο, Τριανταφύλλου, Λεοζίνιο, Σκάγκλια, Ντο Σάντος.

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Βαγγέλης Γούτης): Τακίδης, Πλατέλλας, Κατσίκης, Καλτσάς, Πρίπου (62' Ρουσάκης), Μιχαλόπουλος, Αρκουδάς, Σταύρου, Αρβανίτης, Ντακόλ (74' Μαρουκάκης), Κουτρουμπής (71' Ηρακλής).

Για να έχετε πλήρη πρόσβαση στις κυριότερες ειδήσεις της ημέρας και μέσα από τη σελίδα σας στο Facebook, κάντε LIKE στο Onsports πατώντας ΕΔΩ.

Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ