Άλμα… σωτηρίας ο Εθνικός

Ένα ακόμη σημαντικό βήμα προς την παραμονή στην κατηγορία έκανε ο Εθνικός, ο οποίος επικράτησε με 1-0 της Αναγέννησης στην Καρδίτσα, «βυθίζοντας» τους γηπεδούχους ακόμα πιο… βαθιά στη βαθμολογία.

Ο… ταλαιπωρημένος Εθνικός –οι παίκτες έκαναν αποχή από τις προπονήσεις την περασμένη εβδομάδα, λόγω… παύσης πληρωμών- κατάφερε να πάρει μια πολύ σημαντική νίκη στο σημερινό (06/02) ματς με την Αναγέννηση στην Καρδίτσα, με σκορ 1-0, για την 21η αγωνιστική της Football League.
Το μοναδικό γκολ της συνάντησης πέτυχε ο Ψιάνος στο 71ο λεπτό, δίνοντας μια τεράστια βαθμολογική ανάσα στην ομάδα του και στέλνοντας παράλληλα τους γηπεδούχους ακόμα πιο κοντά στην Football League 2.
Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στη μεγαλύτερη διάρκεια του, με την Αναγέννηση να έχει μια μικρή πρωτοβουλία των κινήσεων, δίχως όμως ουσία στο παιχνίδι της. Η εξέλιξη του αγώνα έδειξε πως θα κρινόταν στις λεπτομέρειες και έτσι έγινε. Ο Εθνικός ευτύχησε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ, το οποίο διατήρησε ως το τέλος, παρότι η Αναγέννηση πίεσε στα τελευταία λεπτά για την ισοφάριση.
Οι Πειραιώτες μάλιστα, αγωνίζονταν στα τελευταία δέκα λεπτά με δέκα παίκτες, εξαιτίας αποβολής του Καρλόπουλου με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ: Ρίζος, Κουτρομάνος, Μελαμπιανάκης, Θεοδοσιάδης, Λούιζ Κάρλος, Ραονέ, Σενόνε, Μπιτέλης (64' Αγγελόπουλος, 77' Ροντρίγκο), Χατζηρίζος (46' Νέστορ Σίλβα), Μπουντούρης, Αθανασιάδης.
ΕΘΝΙΚΟΣ:
Σωτηρίου, Γκράϊμς, Φαρινόλα, Βασιλόγιαννης (83' Κοκκίνης), Σύρος, Παγώνης, Παστός, Σιλιγαρδάκης, Μεντί (29' λ.τ Καρλόπουλος), Ψιάνος, Ριμκεβίτσιους (56' Ουατάρα).

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σελίμος (Λακωνίας)
ΒΟΗΘΟΙ: Αναστόπουλος (Αρκαδίας), Παλαμίδας (Λακωνίας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Λουίζ Κάρλος, Ραονέ, Σενόνε - Ψιάνος, Γκράϊμς, Καρλόπουλος
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 75' Καρλόπουλος

Ιβάνα Κνολ: Η πιο διάσημη οπαδός του Μουντιάλ «ζεσταίνεται» για το Euro 2024 (pics)
Ντάνι Άλβες: «Πάρταρε» μέχρι τα ξημερώματα μετά την αποφυλάκισή του
Η πορεία της Ολυμπιακής Φλόγας
Euroleague: Διπλά τετράδας για Ολυμπιακό, Μονακό, Μπαρτσελόνα - Τελικός για Παναθηναϊκό AKTOR