Ισοπαλία στο «Ελ Πάσο»

Η Καλλιθέα υποδέχθηκε τον Πανθρακικό για την 21η αγωνιστική της Football League σε ένα παιχνίδι ιδιαίτερα κρίσιμο και για τις δύο ομάδες.

Οι «κυανόλευκοι» βρίσκονταν στην τελευταία θέση πριν την αρχή του παιχνιδιού κάτι που επέβαλλε στους παίκτες της αθηναϊκής ομάδας να παίξουν μόνο για την νίκη, αποτέλεσμα το οποίο οπωσδήποτε ήταν στόχος και για τους φιλοξενούμενους ώστε να φτάσουν τους 28 βαθμούς.
Το πρώτο ημίχρονο ανήκει στην ομάδα του Καραδήμου, αφού οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σε όλο το πρώτο 45λεπτο. Στο 19’ ο Κάλτσας άνοιξε το σκορ βάζοντας σε θέση οδηγού την Καλλιθέα. Μοναδική απειλή από τον Πανθρακικό, ένα σουτ του Αρσενίεβιτς στην  αριστερή γωνία του Ανδριόλα ο οποίος απέκρουσε κρατώντας το 1-0 για την ομάδα του.

Η επανάληψη επεφύλασσε πιο πολλές ευκαιρίες αλλά και διαμαρτυρίες για δύο φάσεις από του γηπεδούχους. Στο 66’, ο Κισκαμπάνης  έπιασε ένα όμορφο γυριστό σουτ το οποίο κατέληξε στα δίχτυα του Ανδριόλα όμως ο διαιτητής της αναμέτρησης ακύρωσε το γκολ για τους γηπεδούχους. Το ίδιο συνέβη και σε μία παρόμοια φάση του 70’, με τον Πινδώνη να σκοράρει αλλά τον κ. Φουκάκη να μην δείχνει το σημείο της σέντρας.

Ο Σίμωσης πέρασε στο παιχνίδι στο 65’ και μόλις στο 68’ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 με σουτ μέσα από την περιοχή για τον Πανθρακικό. Από εκεί και μετά δεν είχαμε πολλές φάσεις στο παιχνίδι το οποίο έληξε ισόπαλο με σκορ 1-1 με τις δύο ομάδες να μοιράζονται βαθμούς και εντυπώσεις.

Η Καλλιθέα τελείωσε τον αγώνα με 10 παίκτες καθώς αποβλήθηκε στο 90 ο Γιώργος Κουτρουμπής.

Καλλιθέα (Γεωργουλόπουλος-Καραδήμος): Τακίδης, Παραράς, Κισκαμπάνης (Κουτρουμπής 90+), Ζουμπουλάκης, Τζωρμπατζάκης, Μαρουκάκης, Καραδήμος (Ντακόλ 83’), Καλτσάς, Φαμπίνιο, Μουρατίδης(Πινδώνης 69’), Τεγούσης.

Πανθρακικός (Εμίλιο Φερέρα): Ανδριόλας, Νατσούρας, Κανωτίδης, Τζιωρτζόπουλος, Ορλάντο, Ζησόπουλος, Νικέζ, Πετρέσκου( Ούλμες 50’), Βαγγελόπουλος (65' Σίμωσης), Αρσενίεβιτς, Ρομπέρ(Λιαπάκης 89’).

Ολυμπιακός: Τρίτη ελληνική ομάδα σε ημιτελικά Ευρώπης μετά τον Παναθηναϊκό και την ΑΕΚ
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παναθηναϊκός AKTOR-Περιστέρι, Ολυμπιακός-Ναντ και Τσιτσιπά
Παναθηναϊκός AKTOR - Περιστέρι: Γιορτάζει με τον κόσμο του στο ΟΑΚΑ πριν τη μάχη των playoffs
Ολυμπιακός: «Ερυθρόλευκο» το αεροδρόμιο για την υποδοχή των παικτών που «άλωσαν» την Πόλη (vids)