Έλειπε μόνο το γκολ

Ο Λεβαδειακός αναδείχτηκε ισόπαλος 0-0 με τον Παναιτωλικό στη Λειβαδιά σε ένα ντέρμπι που είχε ένταση, πάθος και ένα ακυρωθέν γκολ για τη μεριά των Βοιωτών.

Η δύναμη κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο, καθώς και οι δύο ομάδες έδιναν μεγαλύτερη βάση στη θωράκιση της μεσαίας γραμμής. Ελάχιστες φορές χρειάστηκαν να επέμβουν οι δύο τερματοφύλακες, καθώς οι περισσότερες προσπάθειες των επιθετικών, κι από τις δύο πλευρές, έμεναν ημιτελείς. Οι Βοιωτοί πήραν τα ηνία του ματς μετά την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου και πέτυχαν μάλιστα κι ένα γκολ το οποίο ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στο 37' ο Ναπολεόνι σκοράρει, αλλά ο Δανέζης σήκωσε τη σημαία του θεωρώντας ότι ο Ιταλός παίκτης ήταν εκτεθειμένος. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν και η αλήθεια είναι ότι όπως φάνηκε κι από το τηλεοπτικό ριπλέι ο Ναπολεόνι δεν ήταν οφσάιντ, όταν δέχτηκε την μπάλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξε εντελώς η εικόνα του αγώνα, καθώς το παιχνίδι απέκτησε πιο έντονο ρυθμό. Οι γηπεδούχοι άρχισαν να κάνουν πιο αισθητή την παρουσία τους στην εστία του Τζενάμο, που χρειάστηκε να επιστρατεύσει αρκετές φορές την κλάση του για σώσει την ομάδα του.

Με αιχμή του δόρατος τον Ναπολεόνι οι παίκτες του Λεβαδειακού έκαναν επιθέσεις κατά κύματα, δημιουργώντας επικίνδυνες καταστάσεις στην μεγάλη περιοχή των φιλοξενούμενων. Ο Παναιτωλικός είχε κι αυτός τη δική του καλή στιγμή με τον Μπαϊκαρά, που ηττήθηκε σε τετ-α-τετ από τον Κυριακίδη.

Η είσοδος του Τζόνσον νοικοκύρεψε το κέντρο του Παναιτωλικού, αλλά οι Αγρινιώτες  δεν μπορούσαν να γίνουν απειλητικοί προς την εστία των Βοιωτών. Την μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα έχασαν πάντως οι γηπεδούχοι στο 88’ όταν τα αλλεπάλληλα σουτ των Πόποβιτς, Ζουρούδη και Τάσιτς αποκρούστηκαν από τους αμυντικούς του Παναιτωλικού.

Το σφύριγμα της λήξης από τον Χατζή βρήκαν τους ανθρώπους του Λεβαδειακού να διαμαρτύρονται στο διαιτητή για το ακυρωθέν γκολ του Ναπολεόνι.

Θυμηθείτε λεπτό προς λεπτό τον αγώνα εδώ

ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ: Περισσότερα από 28 εκατομμύρια ευρώ σε κέρδη μοίρασε την προηγούμενη εβδομάδα