Πέρασε από τη Σαλαμίνα

Συντάκτης: Onsports Team Δημοσίευση: Κυριακή, 17 Απριλίου 2011 17.04

Ο Βύζας Μεγάρων επικράτησε εκτός έδρας με 2-0 του Αίαντα Σαλαμίνας στο τοπικό ντέρμπι.

Παρά την ανυπαρξία βαθμολογικών στόχων, οι οπαδοί των γηπεδούχων ζήτησαν την νίκη. Τελικά ο Βύζας, ο οποίος διεκδικεί την άνοδο, επέδειξε αγωνιστική ανωτερότητα και έφυγε με τους τρεις βαθμούς.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι Ευαγγελάτος στο 8ο και ο Μωυσίδης στο 31ο λεπτό έδωσαν προβάδισμα με 2-0 στους φιλοξενούμενους. Έπειτα, στο 68’ ο Καραχάλιος μείωσε σε 2-1 με πέναλτι, ενώ ο Ευαγγελάτος δεν μπόρεσε να πετύχει το 3-1 σε αντίστοιχη εκτέλεση ένα λεπτό αργότερα στην αντίπαλη εστία, καθώς απέκρουσε ο Γκιόκας. Τελικά, οι Μεγαριώτες δεν «πλήρωσαν» την τελευταία εξέλιξη, καθώς το σκορ έμεινε 2-1 μέχρι το τέλος.

Πλέον, η ομάδα των Μεγάρων ανέβηκε στους 54 βαθμούς και θα προσπαθήσει να τερματίσει στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας κερδίζοντας τον Ηρακλή Ψαχνών στην τελευταία αγωνιστική. Από την άλλη, ο Αίας Σαλαμίνας ολοκλήρωσε τις φετινές αγωνιστικές του υποχρεώσεις, αφού ο τελευταίος του αντίπαλος, ο Κεραυνός Κερατέας, έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα.

Αίας Σαλαμίνας: Γκιόκας, Μακρόπουλος, Ανδριανόπουλος (62’ Τολιμίρ), Μπιταξής, Τζαφέρης (44’ Θέος), Παπακωνσταντίνου (46’ Σαρακίνης), Λαζαρίδης, Λήτσης, Καραχάλιος, Μουσταφίδης, Τερμελής.
Βύζας Μεγάρων: Σταυριανός, Ανδρίκος, Μουστάκης, Σταφτούρος (71’ Ρούσος), Ευαγγελάτος, Ρωμαΐδης, Μωησίδης, Αρκουμάνης (57’ Γεωργακόπουλος Ανδρ.), Όκουε, Γεωραγακόπουλος Θ., Μανωλιάδης (46’ Γκούμας).